"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Yeter! Söz Milletin

Yalçın BAYER

75. yılı kutlamaya yüzümüz kaldı mı?

Enflasyon felaket, 70 milyar dolara dayanmış dış, trilyonlarca iç borç. Ve bütün bunlara rağmen müthiş bir devlet savurganlığı alabildiğine devam ediyor. Dünyanın en lüks ve şatafatlı hayatını yaşıyoruz... Yalan mı? Şimdi de kalkmış Cumhuriyetimiz'in kuruluşunun 75. yıldönümünü kutlamak için korkunç masraflara mal olacak programlar yapmaya başlıyoruz... Hayret!..

Fakir milletin sırtından gereksiz yere lüks, şatafatlı, eşsiz pembe koltuklu ve bilmem neli salonlar yapıldığı için mi 75. yılı kutlayalım?...

Yemyeşil Türkiye'yi çöle çevirdiğiniz için mi kutlayalım? Dünyanın eşsiz cennet şehri İstanbul'u şimdiki rezil durumuna getirdiğimiz için mi 75. yılı kutlayalım? Millet cinnet içinde. Saygı, sevgi, hatır gönül kalmamış, bunun için mi 75. yılı kutlayalım? Sanayileşmenin peşinde olanlar, üretici çiftçi ve köylüyü unuttukları için mi? Beğenmediğimiz Suriye'den mercimek alıyoruz, G. Amerika, Şili'den elma getirip yiyoruz. Kereste, odun, kömür, buğday, pirinç, et, canlı hayvan ve uzatmayalım aklınıza ne geliyorsa, hepsi ithal edildiğinden ve karşılığını da döviz olarak ödediğimiz için mi 75. yılı kutluyoruz?... Eğitimde kalite yok, öğretmende huzur yok, heves yok, ezberci rastgele bir günü geçirme eğitimi ve öğretimi sağladığımız için mi 75. yılı kutlayalım?

Ve kısacası, gerçeği söylemek gerekirse, hırsız, arsız, saygısız, sevgisiz, bilgisiz, beceriksiz, vicdansız bir nesil yetiştirdiğimiz için mi 75. yılı kutluyoruz?..

O halde gelin her seneki gibi normal Cumhuriyet Bayramı yapalım. 75. yıl deyip korkunç masraflar yapmayalım. Eğer yaparsanız milyar değil, trilyonlara mal olacak ve bu para toprağa gömülmüş olacak. Gelin o masrafı yurdumuzun kalkınmasında, iş alanı açılmasında kullanalım.

Bir defa da tasarruf yapmasını bilelim yahu...

Dumlu DEMİRCİOĞLU Emekli Veteriner Müdürü-BOLU

ANAP'ın Gülay

Hanım suskunluğu

ŞİŞLi Belediye Meclisi Araştırma Komisyonu'nun, önüne getirilen belge ve bilgilere karşın dikkate alınmadığından araştırılmayan birçok iddia bulunuyor.

Şişli'deki yolsuzluk ve usulsüzlükleri başından beri izlediğimizden aşağıdaki konular neden gündem dışı tutuldu acaba diye komisyon üyelerine sormak gerekiyor:

- Gülay Aslıtürk, 26.4.1994'te seçimleri kazandıktan sonra Şişli İlçe Seçim Kurulu'na bilgisayar armağan etti mi?

- Belediye'nin Maya binasının dört kırığına karşılık dış cephe kaplaması için 2800 metrekare aynalı cam alındı mı? Alındıysa, bunun faturası ve kaynağı nasıl karşılandı? Havai hat kablosuyla Belediye'nin ne işi olabilir?

- Orhan Aslıtürk'ün, Gülay Hanım'la evlenmeden önce Şişli Belediyesi'ne törenle hibe ettiğini açıkladığı İnternetevi'ndeki bilgisayar parkı ne oldu?

- Bahçeşehir'den, belediye görevlileri Altan Demirel, Oğuz Öngen, Nimet Bulut ve Deniz Pamuk Bayraktar hangi tarihlerde villa veya daire aldılar?

- Aslıtürk'ün talimatıyla Kıbrıs Türk Bankası aracılığıyla Vakıfbank Levent Şubesi üzerinden yapılan off shore bankacılığı ile yapılan repo gelirleri kimin kasasına girdi?

Devrim kanunları tüm

kanunların üzerinde..

MERSİN Ulusal Güçler Meclisi (MUGM) amacını tüm çalışmalarını Cumhuriyet kazanımlarına sahip çıkmak adına, laik demokratik, bağımsız Cumhuriyet'e sahip çıkmak olarak açıklıyor. Meclis'in yürütme kurulu başkanı Enver Küçükalıç, başta CHP, İP, ÇYDD, DİSK ve çeşitli sendika, oda ve dernek temsilcileriyle kurucu sayısının 22'ye yükseldiğini bildiriyor.

Küçükalıç diyor ki:

‘‘MUGM, askeri yöntemleri değil, yurtseverliği, ülkesini, Cumhuriyeti, devrimimizi ve Türkiye'yi koruyup bağımsızlığımızı düşünen herkesin birliğini hatırlatıyor. MUGM olarak Ortaçağ karanlığıyla 'toplumsal uzlaşma ve barış' olamayacağını çok iyi biliyoruz. Cumhuriyet ve demokrasi tarihimiz bunun örnekleri ile doludur. FP İçel Milletvekili Mehmet Emin Aydınbaş'ın kafasından geçen 'Toplumsal Uzlaşma ve Barış' Platformu ancak İstanbul'daki türban gösterisinde olduğu gibi bir avuç mandacıyla kurulabilir, Cumhuriyetçilerin değil... Cumhuriyet devrimlerini savunmayan ve karşı gelenler milletvekili olamazlar, bu suçtur. Cumhuriyet devrimimizin önderi M. Kemal Atatürk'ün söylediği gibi devrim kanunları bütün kanunların üstündedir.’’

CEMİYETİMİZİN binasını açtık, kütüphanemizde kitap eksikliğimiz var. Katkılarınızı bekliyoruz. İletişim: Milli Egemenlik Cad. Basın Merkezi- Tel: 0264- 279 20 91-92

Necdet GÜNGÖRSÜN

Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı

GÜNÜN SÖZÜ

‘‘Anayasa'nın genel esaslarına aykırı yayın yapanlara frenkans tahsis edilmeyecektir.’’

(RTÜK Başkanı İ.Agah Çubukçu)

X