"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Yeter! Söz Milletin

Yalçın BAYER

Fatura ve fiş kaçakları...

Sayın Maliye Bakanı Zekeriya Bey, siz Türkiye'nin kurtulması için vergi reformu hazırlıyorsunuz, ama nasıl vergi kaçırıldığını bilmiyorsunuz.

Size nasıl kaçırıldığını Adana'dan bir örnekle söyleyeyim.

Üç-dört doktor birleşip, sözüm ona bir tıp merkezi kuruyorlar. Ltd. Şti. olarak. Ondan sonra gelsin paralar... Vergi ise yok. Nedeni ise fatura, fişin olmaması. Makbuz ise hiç yok. Nedeni, reçeteyi kartlarına yazıyorlar.

Buralara Maliye memurları giremiyor. Bunların bir ayrıcalıkları mı var acaba? Türkiye'de en çok vergiyi doktorlar, avukatlar kaçırıyor. Bir araştırın bakın, hangi avukat, hangi doktor fatura kesiyor.

Bir de sanatçılar var. Bir gece sahneye çıkmak için 10 milyar alırlar. Ondan sonra da 50 milyon vergi verirler. İşte Hülya Avşar örneği... Futbolcular ise milyarlara imza atarlar, sözleşmelerinde düşük gösterilir.

Siz gelin, basında açıklanan tutarlar üzerinden vergi alın bakalım bunların hali ne olacak? Hazineye vergi yağacak.

Ömer YILGINCA-ADANA

Pizzan İtalyan

tatilin Türkiye

BU yıl eylül ayında yapılacak olan seçimlerin heyecanı Almanya'yı erken sardı. Aşağı Saksonya Eyalet Başkanı Schröder'in Alman Sosyal Demokrat Partisi'nin (SPD) başbakan adayı olarak onaylanmasını, kamuoyu araştırmalarının neticesinin SPD'nin iktidara geleceğini göstermesi, Alman siyasi partilerinin seçimlere asılmasına erken başlamalarına neden oldu.

SPD'nin Dresden'de düzenlediği bir toplantıda, uzun yıllardır bu kadroların içinde yer alan Berlin'de yaşayan gazeteci Nazmi Kavasoğlu da konuşmuş, Almanlar'a yönelik bazı eleştiriler yapmış.

Ancak bu konuşması, sağ yanlı SPD'liler tarafından ‘‘Bu hallere düşme, Almanya kendine gel!’’ sloganlarıyla kesilmek istenmiş.

Kavasoğlu, kendilerine şu yanıtı vermiş:

‘‘İsa'n Yahudi, araban Japon, pizzan İtalyan, demokrasin Yunan, kahven Brezilya, tatilin Türkiye, rakamların Arap, yazın Latince... Siz hangi hale düşmekten bahsediyorsunuz?’’

Bu sözler Kavasoğlu'na alkış getirmiş SPD'lilerden.

'Fare' yanıtı

SAĞLIK Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden, ‘‘Fare Bürokrasisi’’ başlıklı yazıya yanıt:

‘‘Deney hayvanlarının bilimsel olarak sadece Esenboğa yolu üzerindeki Deney Hayvanları Üretim Çiftliği'nde üretildiği, haftada iki gün salı ve perşembe günleri Sıhhıye'deki Hıfzıssıhha Merkez Başkanlığı laboratuvarlarının isteği üzerine deney hayvanı gönderilebildiği, bu nedenle deney hayvanları -fare, kobay gibi- ihtiyacı olan öğrenciler ile kurumların pazartesi ve çarşamba günleri merkez başkanlığına müracaat ederek Deney Hayvanları Merkezi'den temin etmelerinin mümkün olduğu belirtilmektedir.’’

Öğretmenler kandırılmıyor

‘‘Öğretmenler Kandırılıyor’’ başlıklı yazıya Milli Eğitim Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden açıklama:

‘‘Bakanlığımızca hazırlanan öğretmenlerin özlük haklarının iyileştirilmesini öngören yasa tasarısı bilindiği gibi Bakanlar Kurulu'nda kabul edilip TBMM'ye sevk edilmiş, Milli Eğitim Komisyonu ile Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülüp kabul edilerek TBMM Genel Kurulu'na sunulmuştur. TBMM Danışma Kurulu'nun dün (11.3.1998) yapılan toplantısında öğretmenlere ek zam sağlayan yasa tasarısının ön sıraya alınması, bu tasarının Kamu Görevlileri Sendikaları Yasa Tasarası'nın görüşülmesinden hemen sonra ele alınıp görüşülmeye başlanması kararlaştırılmıştır. Görüldüğü gibi söz konusu tasarının yasalaşması süreci devam etmektedir. Öğretmenlerin kandırıldığı veya bu tasarının unutulduğu' gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir.’’

GÜVEN (Erkaya) Paşa'lar unutulmazlar... Komutanlığı süresince yürüttüğü radikal, insancıl davranışı, inanç ve Atatürk ilkelerine, devrimlerine yürekten bağlılığıyla hiç şüphesiz emrinde bulunduğu Türk halkının takdir ve beğenisini kazanmıştır. Onun bu insancıl tutumu Türkiye Cumhuriyeti tarihinde takdirle anılacaktır.

Uğur TEKİN-Etlik/ANKARA

GÜNÜN SÖZÜ

‘‘Sağlık alanında büyük eşitsizlikler yaşanıyor. 1997 yılında TBMM üyelerinin sağlık harcamaları 1.5 trilyona ulaştırken, 2 milyon üyeli Emekli Sandığı'nın toplam sağlık harcaması ise 87 trilyonda kalmıştır.’’

(Türk Eczacılar Birliği Genel Başkanı

Mehmet Domaç)

X