"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Yeter! Söz Milletin

Yalçın BAYER

Yandaşlar unutulmasın

Şişli Belediye Başkanı Gülay Aslıtürk'le ilgili Belediye Meclisi Araştırma Komisyonu'nun çalışmaları ve Savcılık soruşturmasıyla ilgili yazımız üzerine yeni bilgiler aldık. Okurlarımız, ‘‘Sadece Gülay Hanım mı suçlu? Bu işlerin başka ortağı yok mu?’’ diye soruyorlar.

İlk önce bir belediye çalışanının söylediklerini, Araştırma Komisyonu'na katkısı olabileceği düşüncesiyle aktarıyoruz:

Gülay Hanım, çaycısına bile şirket kurdurmuş ve Belediye'den iş vermiş. Sağlıkevi'ne mobilya alınmış, hayali faturalar tanzim edilmiş. (Aynı tip eşyalar, bir ay ara ile tanzim edilmiş iki faturada da yer alıyor. Fatura bedelleri 17'şer milyar ama şirketler hayali!..) Okmeydanı'nda Belediye'nin ikmal bakım garajının 4.5 tonluk deposuna her zaman 12 ton yakıt alınmış... Feriköy'deki Sağlık Ocağı'nın üç tonluk deposuna alınan yakıt miktarı da 10 ton... Belediye'nin yakıtını sağlayan da ANAP'lı Meclis üyesi Halit Ayangil'dir.

Bir de unutulmayacak isimler vardır; bunlar Piyalepaşa arsasının satışının 'başaktörü' avukat Cemil Can Bıçakcı, Gülay Aslıtürk'ün 'askeri' Altan Demirel, 'sırdaşı' Erdinç Yaravul, kaçak inşaatların 'mimarı' İbrahim Koşar ve Arman Basmacı'dır. Acaba bu isimlerin yaptıkları yanlarına kâr mı kalacaktır?

Gelir ve gider servislerinde çalışan 'ünlü' isimler hakkında hiçbir işlem yapılmayacak mı?

ANAP Belediye Meclis üyesi olan Arman Basmacı'ya, Akmerkez'deki kuyumcu dükkanında Gülay Aslıtürk'le ortak olup olmadığını, eşinin, baba İlyas Çokay'ın sekreteri olarak çalışıp çalışmadığı elbette sorulacaktır. (Dikkat, Akmerkez'deki vitrinde kıymetli taşlar son zamanlarda neden ortadan kayboldu?)

Adının açıklanmasını istemeyen bir Belediye Meclisi üyesinin de şu soruları var:

Aslıtürk'ün Çatalca'dan beri 'gözdesi' sayılan Karadeniz İnşaat'a hangi ihaleler verildi, hangi binalar ne amaçla onarıldı? Karadeniz İnşaat'ın Aslıtürk'den alacağını ileri sürdüğü 1.5 milyon borç, pazarlık sonucu 500 bin dolara indirildi mi? Bu borcu Orhan Aslıtürk mü üstlenecek?

Araştırma Komisyonu üyeleri ANAP'lı Nur Beken (Başkan), Kemal Yavuz, DSP'den Müjgan Erzen, Raif Akçay, CHP'den Metin Öçalan, Muammer Bayır, FP'den Kahraman Ayhan ve Bağımsız Mümtaz Yurtsever göreve başlarken, ‘‘Bir aklama komisyonu olmayacaklarını, eldeki bilgileri tüm şeffaflığı ile parti ayrımı gözetmeden rapor haline getireceklerini’’ açıklamışlardı.

Tüm Şişliler gibi biz de bunu bekliyoruz.

Bu Başsavcı kimdir?

GÜNEYDOĞU'da bir ilde bir Cumhuriyet Savcısı vardır. Cemaatlerle iç içedir.

Nurcularla yakın ilişkidedir. Onların etkinliklerine katılır. Devletin valileri ile birlikte Risale-i Nur dersi dinler. (Özellikle perşembe akşamları...)

Adliye'ye katip ve gardiyan sınavı açılır, kız ve erkek kardeşlerinin çocuklarına -öz yeğenlerine- sınav kazandırır. (Şaibeli ve adaletsiz sınav sonucu kazanan yaklaşık 10 kişi arasında ayrıca bir cami imamının oğlu ve Adliye'de çalışanların eş ve yakınları vardır.)

Bu Cumhuriyet Başsavcısı, Ankara'dan 'kollandığı'ndan 8 yıldan beri bu ilde görev yapmaktadır.

Hacıdır; hacca, kasap yardımcısı olarak karayolundan gitmiştir.

Yargıya düşen cemaat mensuplarına her zaman kol kanat germiştir.

Laik ve demokrat savcı, yargıç ve avukatların 'düşman'ıdır.' Sevmediği savcılara hiç görev vermemektedir.

Önce Özel İdare'ye, sonra Köy Hizmetleri'ne kadrolu yerleştirdiği kardeşini Polis Lojmanı'nda barındırmaktadır.

Kızı Malatya'da Nurcuların yurdunda kalmaktadır.

'İrticacı savcı' olarak hakkında Başbakanlığa, Genelkurmay Başkanlığı'na, MİT'e, Adalet Bakanlığı'na, Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu'na ve siyasi partilerin genel başkanlarına sayısız ihbar dilekçeleri gönderilmiştir.

Şevket Kazan kadar Oltan Sungurlu tarafından da kollanan bu Cumhuriyet Başsavcısı kimdir?

Öğretmenler kandırılıyor

AYLARDIR öğretmenlere zam geleceği açıklanıyor. Ama bir sonuç yok. Zaten ilk önce %30 olarak açıklanan ek zam, %18'e düşürüldü. Komisyonlarda 75 gündür görüşülemedi. Bu gidişle sonuçlanmayacak, 'Temmuz ayındaki zamla bunu unutunuz' denilecek.

Sayın Baykal bu konuya birkaç kez değindi, baktı ki kimse üstüne alınmıyor, o da vazgeçti. Yarınımızı emanet edeceğimiz gençlerimizi yetiştiren değerli öğretmenlerimize karşı biraz daha duyarlı olun lütfen.

Kazım KIZILSU-ANKARA

GÜNÜN SÖZÜ

‘‘Kahveciler, çok mütevazı esnaftır. Biz, siyaseti kahvehanelerde yapmaya başladık. Siyasetin ocağı kahvehanelerdir.’’

(Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel)

X