"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Yeter!Söz milletin

Yalçın BAYER

Askerde kura sistemi yeniden tartışılmalı

Federasyon Başkanlıkları tarafından ismen Kuvvet Komutanlıkları'na bildirilen profesyonel sporcular, kuraya iştirak ettirilmeden belirli görev yerlerine atanabiliyorlar. Doktor, mühendis, hukukçu, bilim adamları vb. gibiler, bu ülkenin bütünlüğü, bölünmezliği için sınır boylarında çektikleri kura sonucunda, canla başla görev yaparken; sporculara tanınan bu imtiyaz niye? Doğrusu hayret edilecek bir durumdur bu. Acaba, bilim adamlarının yerleri kolayca dolduruluyorsa da sporcuların, popçuların yerleri doldurulmuyor mu?

Ülkemizdeki zihniyet bir başka yönlere çekilmek isteniyor. Olmaz beyler, bu saydıklarım vatan için kanlarını dökmekten çekinmiyorlarsa, diğerlerinin bu görevden ayrı tutulmaması gerekmektedir. Vatan hizmeti için ayrımcılık olmamalı, eşitlik sağlanmalıdır.

Adama sorarlar; sporcular profesyonel sayılıyorsa, bu ünvandaki kişiler de silah altına alınırken profesyonel işlerini bırakmıyorlar mı?

Sporcular sahada, popçular gazinolarda/barlarda askerlik görevini yapmakla övünemezler. Bu konu bir kez daha düşünülmelidir.

Akın ERKÜL-Bayramyeri/İZMİR

Şevki'nin tayfası Beyoğlu'nda...

BEYOĞLU Belediyesi'nde oynanan ufak tefek Bizans oyunlarından kısaca bahsetmek istiyorum... Şaban Kalça isimli polis memuru Şevki Yılmaz'ın zamanında Rize'de zabıta memurluğuna geçiyor. Ve Yılmaz milletvekili olunca, belediye de ANAP'a geçince bu şahıs Rize'den zabıta memuru olarak Beyoğlu Belediyesi'ne geliyor ve akabinde ne kerameti varsa Beyoğlu Belediyesi'ne zabıta müdürü oluyor!

Ayrıca, Nusret Bayraktar gibi Ardeşenli olan komiser muavini Eyüp Hasanoğlu Nisan 1997'de Büyükşehir Belediyesi'nden Beyoğlu'na geliyor ve yine bu şahsın da ne kerameti varsa, zabıta müdür muavini oluyor!

Beyoğlu Zabıta Müdürü ve Zabıta Muavini, Renault marka beyaz 34 AIY 92 plakalı makam aracını kullanıyorlar.

Her ne hikmetse bu, belediyeye ait olan siyah zemin üzerine beyaz olan plaka, son zamanlarda değişti ve yine 34 AIY 92 plaka sivil plakaya dönüştü! Yani beyaz zemin üzerine siyah...

Nedendir bilinmez, içinde telsiz cihazı ve arkasında telsiz anteni bulunan bu araç, aynı sivil plakalı polis aracına özellikle benzetilmiş. Yoluna mı çıkıyorlar ne?

Yasadışı iş yapanlar ve bu işi gayet iyi bilenler, ayrıca polis bile bu aracı gördüğü zaman sivil polis otosuna benzetir.

Zabıta müdürü karşı yakada oturuyor ve her gün bu araçla evine gidip geliyor. Yani hepimizin otosu olan ve yine hepimizin benzini olduğu halde... Eee ustası kim? Kim olacak, Meclis'e ve içindekilere küfreden Şevki Yılmaz!

Bülent AĞIRGÜN-Kasımpaşa/İSTANBUL

Çok şey istemiyoruz

Biliyorum ki, çalışan tüm insanlar çalışma hayatlarıyla ilgili yapılacak olan tüm değişiklikleri takip eder, birçoğu da sanki olmuşçasına hayalini kurup, hesabını yapar. Ben de tüm çalışanlar gibi görsel ve yazılı basını mümkün olduğunca izlemekte, gazetelerde yazılanları büyük bir heyecanla, sabırla ve hatta ustalıkla son noktasına kadar okuyup, yorumlar yapıp hayaller kurmaktayım. Ekim ayında başlayan birçok konudaki tasarılar bugüne kadar aralıklarla sürdü. Özellikle gazete okumayı bu kadar çok severken ve tutkunuyken, şimdi bunu tekrar gözden geçirmeye çalışıyorum. Çünkü birileri bizleri aldatıyor. Kabul ediyorum, yürürlüğe girecek bir uygulama için taslaklar hazırlanmalı, titiz çalışılmalı ama bu kadar da çalışanlar aleyhine sonuçlanmamalı. Ülkemizdeki çalışan insanların gururlarıyla neden bu kadar oynanıyor. Çok şey mi istiyoruz biz?

Sadece iyi bir ücret politikası, iş barışı, iş güvenliği, adil vergi düzeni ve sosyal barış. Hakkımız değil mi?

İnsanca yaşamak için bir şey istemek suçsa biz suçluyuz.

ÊLatife YAZICI-ANTALYA

MESAJ PANOSU

ULUSOY Kargo'ya... Samsun'daki aileme yılbaşı hediyesi gönderdim, aradan bu kadar süre geçmesine rağmen ulaşmadı. Ankara'daki şubeye soruyorum, haberleri bile yok. Sorunu çözmemeleri nedeniyle gerekli tüm yasal yollara başvuracağım.

Sema GÜREL-ANKARA

GÜNÜN SÖZÜ

‘‘Devlet eliyle orman talanına göz yuman gelmiş geçmiş bütün orman bakanlarının başlarına taş düşsün!’’

(Okur Ziyaettin Tunagil-İSTANBUL)

X