Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yetenekli, akıllı ve ketum

  Hürriyet Haber
  05 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 05 Ocak 1999 - 00:01

  Edward Norton Hollywood'un eski beyefendileriyle kıyaslanan genç bir aktör. Onun için ‘‘milenyumun James Stewart'ı’’ benzetmesi yapılıyor. Bu olağanüstü yetenekli oyuncu şimdilerde bizde de gösterimde olan ‘‘Tuzak’’ (Rounders) filminin poker suratlı kumarbazı Worm olarak arz-ı endam ediyor.

  Yale Üniversitesi'nde tarih okuyan, Japonca bilen ve Amerika'nın Maryland eyaletinde büyüyen yirmi sekiz yaşındaki Edward Norton şu günlerde Hollywood'un en favori genç aktörlerinden biri. Öyle ki Edward Norton'un oyunculuk yeteneğini kimse tartışmıyor bile. Hem şarkı söyleyip dans da edebiliyor. Üstelik bu yeteneklerini Woody Allen'ın ‘‘Herkes Seni Seviyorum Der’’ (Everyone Says I Love You) filminde gösterme olanağı da buldu. Orada Drew Barrymore'un efendi nişanlısını canlandırıyordu. Sonunda kızı serseri Tim Roth'a kaptırıyordu ama Roth gibi bir oyuncunun karizması altında da ezilmiyordu doğrusu.

  Edward Norton oyunculuk kariyerini birbirlerine hiç benzemeyen karakterlere hayat vererek sürdürmeye kararlı. Hiçbir zaman milyonlarca dolar kazanan ve posterleri bir seks objesi olarak duvarlara asılan bir beyazperde kahramanı olmak istememiş. ‘‘Sinema dünyasında Brad Pitt'in fonksiyonunu yerine getirmeye niyetim yok,’’ diyor. Temiz yüzlü Norton'dan kimse de böyle bir şey beklemiyor zaten.

  Edward Norton oyunculuğu epeyce ciddiye alınmasıyla tanınıyor. Zaten Richard Gere ile oynadığı ‘‘İlk Korku’’daki (Primal Fear) cinayetle itham edilen genç rolüyle de Oscar'a aday olmuştu. Bu filmdeki performansıyla herkesi hayretlere garkettiği söyleniyor. Bizde gösterilmeyen ve dazlak bir neo-naziyi canlandırdığı bağımsız ‘‘American History X’’ filminde birlikte çalıştığı yönetmen Tony Kaye de onu öve öve bitiremiyor: ‘‘Rolüne büyük bir şevkle hazırlandı. Durmadan araştırdı, insanlarla görüştü ve konu hakkında inanılmayacak derecede okudu. Hapisanedeki mahkumları bile ziyaret etti.’’

  ‘‘Larry Flynt, Skandalın Adı’’ (People vs. Larry Flynt) filminde savunulamayacak kadar ahlaksız bir adam olan porno kralı Larry Flynt'i cansiperane bir biçimde savunan avukat rolüyle de eleştirmenlerin dikkatini çekmişti. Filmin yönetmeni Milos Forman ona avukat rolünü teklif ettiğinde çok sevinmiş, çünkü ‘‘Milos, ilgi alanlarımı radikal bir biçimde değiştiren yönetmenlerden biri. O benim en sevdiğim beş yönetmenden biri. Bütün filmlerini, hatta Çek yapımı olanlarını bile seyrettim,’’ diyor. Edward Norton özel hayatı konusunda ketumluğuyla tanınıyor, ama tabloidlere göre Larry Flynt'in karısı Althea'yı canlandıran Courtney Love ile bir süre takılmış. Medyaya, özel hayatının teşhir edilmesinin oyunculuğuna zarar vereceği endişesiyle epeyce temkinli yaklaşan Norton'un Courtney Love ile ilişkisi konusundaki açıklamaları bizim buralardaki magazin okurları için bile oldukça klişe: ‘‘Courtney son derece profesyonel biri. Biz onunla sadece arkadaşız. Basında Woody (Allen) ile çıkmış resimlerimiz bile, Courtney ile olanlardan daha çok...’’

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı