Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Yetenek yetmez, sıkı çalışın

  İlayda Berfin YILDIZ - Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Klasik Gitar öğrencisi
  26.07.2015 - 16:26 | Son Güncelleme: 26.07.2015 - 16:26

  Müziği meslek olarak yapmaya karar vermek, hayallerimi gerçekleştirmek, yaşadığım topluma, aileme, çevreme göre çok riskli bir seçimdi. Yetenek sınavlarına hazırlanma sürecim de, buna karar vermem kadar olaylı geçti.

  Gitar dersleri almaya 4 sene önce başlamıştım ve bu hale geleceğimi tahmin bile edemezdim. Dışarıdan görüldüğü kadar kolay değil gitar çalmak. Çok emek istiyor. Hem ruhunuzu, hem bedeninizi, hem de parmaklarınızı eğitmelisiniz. Ama tabii sadece çalışmak ya da yetenek yetmiyor. Bir şeyi gerçekten istiyorsanız, bütün engellere hazırlıklı olmalısınız. Gerekirse en sevdiklerinizi karşınıza alabilir, benim gibi gizli saklı bir şeyler yapmayı öğrenmek zorunda kalabilirsiniz.

  Şakası bir yana, gerçekten zor bir süreçti. Ailem çok istekli değildi. Bu işi yapmak istediğime gerçekten karar verdikten sonra konservatuvara hazırlık kurslarını araştırmaya başladım. Sözleşmeyle alınan bir kursa başvurdum ki, ailem göndermek zorunda kalsın. Daha sonra babam, gitar hocamın ısrarı ile başka bir gitar hocası daha buldu. Beni daha da ilerletebilecek bu hocadan da ders aldım. Ancak hiç kimse benim o sene hem üniversite hem de yetenek sınavlarına gireceğimi bilmiyordu.

  Müzik basit bir iş değil

  Çok büyük bir çalışma arzusu barındırıyorum içimde. Bu arada babamın sohbetleri, tavsiyeleri sayesinde aynı çalışkanlığı lisede derslerimde de gösterdim ve sene kaybım olmadı. Aksi taktirde insanlar sizin boş ve işe yaramaz olduğunuzu düşünecek. Ama müzik basit bir iş değil. Hatta okuldan sonra anladım ki mimarlık, edebiyat falan okusam daha kolaydı...
  Üniversite sınavlarına girdim. Yetenek sınavlarına girebilmek için YGS’den -genellikle- barajı geçmek yetiyordu. Ama yetenek sınavlarına girer miyim, o bile belli değildi. Üniversite sınavlarından sonra tercih bile yapmamıştım. Psikolojim bozulmuştu. Hocalarım herhangi bir müzik okuluna girmeyi tavsiye etmiyordu. Ailemin haberi olmadan Yıldız’ın sınavlarına hazırlanmaya karar verdim. İlk aşama olan kulak sınavına kuzenimle, enstrüman sınavına da kendim çalıştım.

  Heyecanınızı kontrol edin

  İnsanlar size heyecanlanmayın dese de heyecandan öleceksiniz. Eğer bu mesleği yapacaksanız zaten heyecan hayatınız boyu peşinizi bırakmayacak. Bu çok güzel! Sadece onu kontrol etmeye çalışın. Çok önemli bir tavsiyem var, sınava giderken size sahip çıkacak, hafızanız olacak birini bulun! Çünkü o heyecanla ben sınava giriş kağıdımı bile unutmuştum. Sınav günü heyecanı hiçbir şeye benzemiyor. Bir daha yaşamayacaksınız bu heyecanı, bana inanın. O yüzden keyfini çıkarmaya bakın. Sınavda hocalar cok acımasız konuşabilir. Bunu takmayın. Bilerek de yapıyor olabilirler. Son dakika çalışmayın, sadece egzersiz yapın, aksi taktirde daha çok karıştırabilirsiniz. Sınavda parçanızı hangi hızda çalacağınızı içinizden tekrarlayıp öyle çalmaya başlayın.

  Hissetmezseniz, yapamazsınız

  Ben çalışmak konusunda hala inatçıyım. Hala çok çalışıyorum. Ama ne olur siz de çalışın. Çünkü tek başına yetenek bir işe yaramıyor. Ve haftada birkaç gün çalışmak yetmeyecek. Bu işi öyle bir yapmalısınız ki, müziğe inanmalısınız. Enstrümanınızın kutsal bir varlık olduğunu bilmelisiniz. Öbür türlü layıkı ile bu işi nasıl yapabileceğiz? Hissetmezseniz, yapamazsınız.
  Okulu bitirdikten sonra sahneye ve akademiye yönelik planlarım var. Bir gitarist olacağım. Müziği bir müzisyen olarak yapmak niyetindeyim. Aslında bunları Türkiye’de yapabileceğimi düşünmüyorum. Maalesef dünyada tanınabilmek için yurtdışında kendinizi kanıtlamalısınız. Ben de ilk bunun için çalışmayı amaçlıyorum. Daha çok yolum var. Çok fazla çalışmak ve çok fazla emek vermek gerekiyor hala. Umarım her şey çok güzel olacak. Hayallerinin peşinden koşanlara selamlar...


  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı