MALATYA HABERLERİ

Yeşilyurt'ta kadınlara işaret dili kursu

AA / Ramazan Taştaş
28.02.2016 - 12:25Son Güncelleme :
AA / Ramazan Taştaş

MALATYA (AA) - Yeşilyurt Belediyesince kadınlara işaret dili eğitimi veriliyor.

Belediyenin Kadın Yaşam ve Spor Merkezi'nde açılan kursa devam edenleri ziyaret eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, diğer dillerdeki gibi işaret dilinin de dil bilgisi kuralları bulunduğunu belirterek, dünyada sadece birden çok işaret dili olduğunu söyledi.

Polat, şöyle konuştu:

"Osmanlı işaret diliyle ilgili olarak yapılmış araştırmaların neredeyse çoğu yabancı araştırmacılar yapmıştır. Bu araştırmacılar, o zamanlar Osmanlı sarayına girme şansı bulan yabancı sefirler, müzisyenler, tacirler ve seyyahların anı kitapları, sefaretnameler, seyahatnamelerden yola çıkarak Osmanlı işaret dilinin varlığı ve o yıllarda saraydaki ve İstanbul'daki sağır ve dilsizlerin durumu hakkında bizi bilgilendirmişlerdir. 600 yıllık bir geçmişe sahip Türk işaret dili ne yazık ki bugün okullarda öğretilmiyor. 1500'lü yıllarda işaret dili konusunda dünyanın en az 200 yıl önünde olmamıza rağmen günümüzde dünyanın en az 60 yıl gerisindeyiz. İşitme engellilere yönelik hizmetleri bizden gören Avrupalılar, özellikle Fransız İhtilali'nden sonra işitme engellilerin eğitimine ağırlık vermiş ve bu eğitimin yaygınlaşmasına katkı sağlamışlardır."

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından birçok sözlük yayımlanarak Türk işaret dilinin standart bir hale getirilmeye çalışıldığını dile getiren Polat, "Belediye olarak iletişimin önündeki engelleri kaldırmak için bu eğitimi düzenledik" dedi.

Kursa devam eden kadınlar da engellilere ve topluma faydalı olabilmek için kursa devam ettiklerini kaydettiler.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Malatya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Malatya ilinden Yeşilyurt'ta kadınlara işaret dili kursu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Şubat 2016 tarihinde saat 12 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yeşilyurt'ta kadınlara işaret dili kursu haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı