MALATYA HABERLERİ

Yeşilyurt Belediyesi, Yeşil Konaklar’da Suriyeli Öğrencilere Özel Sınıf Açtı

IHA
13.10.2015 - 17:39Son Güncelleme : 13.10.2015 - 17:40

YEŞİLYURT BELEDİYESİ, YEŞİL KONAKLARDA SURİYELİ ÖĞRENCİLER İÇİN ÖZEL BİR SINIF AÇTI.

IHA

Yeşilyurt Belediyesi, sosyal ve kültürel faaliyetler kapsamında faaliyete geçirdiği yeşil konaklarda Suriyeli çocuklara eğitim vermeye başladı.
Gündüzbey’de bulunan Yeşil Konakta 27 Suriyeli öğrenciye sınıfta eğitim imkanı sunan Yeşilyurt Belediyesi örnek bir projeye daha imza attı. Sınıfın açılışına Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Haydar Şahin, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Ateş ve Malatya Meşale Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyeleri katıldı. Açılışta öğrencilere çanta ve kırtasiye malzemeleri hediye edildi. Malatya Meşale Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin organize ettiği konteynır kent dışında yaşayan Suriyeli ailelerin çocukları için eğitim kampanyasına Yeşilyurt Belediyesi de dahil oldu. Açılışta bir değerlendirme yapan Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Haydar Şahin, “Suriyeli misafirlerimizin olduğunu biliyoruz. Özellikle eğitim çağına gelmiş çocukların eğitimi mutlaka yerine getirilmelidir. Meşale Derneği böyle bir çalışma içerisine girmiş, Suriyeli olup bizim sınırlarımızda kalan çocukların eğitim görmesi için bize sınıf talebinde bulundular. Bizlerde bunu memnuniyetle kabul ettik, Gündüzbey Yeşil Konağımızda bir sınıfımızın kapılarını Suriyeli çocuklara açtık ve gereken desteği vereceğiz. Rutin olarak Gündüzbey Yeşil Konakta hafta içi ve hafta sonu derslerimiz var. Bunlara Suriyeli çocuklarımızın da dahil olması bir kat daha mutlu etti. Bu anlamda bize düşen her ne görev olursa olsun seve seve yerine getiririz. Emeği geçen bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” diye konuştu.
İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Ateş ise yaptığı konuşmasında, “Malatya’da konteynır kent dışında yaşayan Suriyeli çocuklarımıza eğitim vermek amacı ile yaz boyunca yaptığımız çalışmalar doğrultusunda 600’e yakın Suriyeli öğrencilerimize ulaştık. Suriyeli öğrencilerimizi ilkokul ve ortaokul olmak üzere bütün okullarımızı açtık. Fakat Suriyeli çocuklardan gelen talepler doğrultusunda kendi Suriye müfredatına uygun okumak istediklerini belirttiler. Sivil toplum kuruluşları ile ortaklaşa hem Türk okullarımızın, hem de Suriye müfredatlarını okumaları için geçici eğitim merkezleri açtık. Sivil toplum kuruluşlarından bize gelen teklifleri değerlendiriyoruz. İl Milli Eğitim Müdürlüğü şartlarına uygun olan başvurulara gerekli desteklerimizi sağlıyoruz. Malatya’da ulaşamayacağımız hiçbir Suriyeli çocuğumuz kalmamak adına çalışmalarımız devam edecektir” şeklinde konuştu.
Suriyeli misafirlere kendi ülkelerindeki eğitim ortamını aratmayacak kalite ve yeterlilikte imkanlar oluşturulduğunu söyleyen Malatya Meşale Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyesi Kazım Kayan, “Suriyeli kardeşlerimizin ihtiyaç duydukları eğitimi alamamaları bizler için büyük bir eksiklikti. Bu çalışma ile amacımız kendi çocuklarımız gibi Suriyeli kardeşlerimizin de eğitim imkanlarından faydalanmalarını sağlamak. Şu ana kadar 500 civarında çocuğumuza eğitim imkanı sağladık. Yalnız taşıma sıkıntısından dolayı sadece Gündüzbey’de düzenli bir sınıf oluşturabildik. Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Yeşilyurt Belediyemiz imkanlarını kullanarak güzel bir ortam oluşturdu. Ana hedefimiz şehrin genelinde Suriyeli kardeşlerimizin ihtiyacı olan eğitimi almalarını sağlamaktır” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Malatya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Malatya ilinden Yeşilyurt Belediyesi, Yeşil Konaklar’da Suriyeli Öğrencilere Özel Sınıf Açtı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Ekim 2015 tarihinde saat 17 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yeşilyurt Belediyesi, Yeşil Konaklar’da Suriyeli Öğrencilere Özel Sınıf Açtı haberi güncellenecektir.

  MALATYA NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:33
  • Guneş
   06:10
  • Öğle
   12:29
  • İkindi
   15:53
  • Akşam
   18:28
  • Yatsı
   19:53
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı