SAMSUN HABERLERİ

Yeşilırmak Havzası peyzaj atlası hazırlanıyor

AA / İlyas GÜN
19.12.2014 - 16:31Son Güncelleme : 19.12.2014 - 16:31

- Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Yeşilırmak Havzası peyzaj atlası çalışması devam ediyor

YEREL HABERLER SAMSUN

AA / İlyas GÜN

SAMSUN (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Yeşilırmak Havzası peyzaj atlası çalışması devam ediyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 11. Samsun Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer, yaptığı açıklamada, Yeşilırmak Havzası peyzaj atlası çalışmasının sürdüğünü belirtti.

Çalışma kapsamında Samsun, Çorum ve Tokat'ta toplantılar düzenlediklerini vurgulayan Kılınçer, şöyle devam etti:

"Türkiye 27 Temmuz 2003 tarihinde uluslararası platformda yürürlüğe giren Avrupa peyzaj sözleşmesine taraf olan ülkedir. Bu sözleşme ile her bir taraf ülke kendine ait peyzajları belirlemeyi, bunların tipik özelliklerini, peyzajı korumaya, yönetmeye ve planlamaya yönelik düzenlemeleri uygulamaya koymayı taahhüt etmektedir. Ayrıca peyzaj planlama ve peyzaj politikalarının tarım, kentleşme sanayi ve turizm gibi sektöre entegre edilmesi beklenmektedir. Bu amaçla Bakanlığımızca, Türkiye'nin 26 havzasında biri olan 6'ncı büyük havzası, Türkiye yüzölçümünün yüzde 5'i büyüklüğünde ve 519 kilometre uzunluğa sahip Yeşilırmak Havzası peyzaj atlasının hazırlanması projesi başlatılmıştır."

Türkiye'nin yaşamsal kaynakların sahibi ülke olarak dünyanın en şanslı ülkelerinden biri olduğuna işaret eden Kılınçer, "Bu önemli özelliği gelecek nesillerin refahı için koruma ve kullanma sorumluğunu taşımaktadır. Bu itibarla ülkemizin korunan alanlarından milli park, tabiat parkı, tabiat anıtı, tabiatı koruma alanı ve yaban hayatı geliştirme sahalarında son yıllarda ciddi artışların olduğu gözlenmektedir" diye konuştu.

Kılınçer, Karadeniz Bölgesi'nde yer alan Yeşilırmak Havzası'nın Türkiye'nin en zengin tabii flora ve fauna potansiyeline sahip yörelerinden biri olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

"Bölgenin taşımış olduğu flora ve fauna zenginliğinin binlerce yıldır oluşturmuş olduğu kültürel değerlerini ekoturizm gibi süreçlerle entegre ederek doğal kaynakların harekete geçirilmesi ve bu vesileyle kırsal kalkınmanın desteklenerek güçlenmesi gerekmektedir. İşte burada havza bazında yapılan planlamaların önemi ortaya çıkmaktadır. Bu projenin sonucunda alt bölge, bölge ve havza ölçeklerinde peyzaj fonksiyonlarının analiz edildiği yol gösterici bir peyzaj atlası elde edilecektir. Proje, havza içindeki şehirlerde doğal yapı ve kültürel yapı etkileşiminin ortaya çıkarılması ve etkileşimin dengeli biçimde oluşturulabilmesine katkı sağlayacaktır.

Doğa koruma başta olmak üzere farklı sektörlerin gelişimlerinde doğrudan kullanılabilecek yararlı bilgi üretimi gerçekleştirilecektir. Bu çalışma havza sınırları içindeki tüm karar vericiler için birer rehber niteliği taşıyacaktır."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Samsun haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Samsun haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Yeşilırmak Havzası peyzaj atlası hazırlanıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  SAMSUN NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:33
  • Guneş
   06:15
  • Öğle
   12:38
  • İkindi
   16:03
  • Akşam
   18:39
  • Yatsı
   20:09
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı