Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yeşil'in sırdaşına tahliye

  Hürriyet Haber
  05.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 05.09.2000 - 00:01

  ‘YEŞİL’ kod adlı Mahmut Yıldırım'ın arkadaşı olduğu iddia edilen Zakir Selvi, ‘‘Cürüm işlemek için teşekkül oluşturdukları ve gaspa teşebbüs ettikleri’’ gerekçesiyle yargılandığı davada tahliye edildi.

  Ankara 2 No'lu DGM'de görülen davanın dünkü duruşmasına, tutuklu sanık Zakir Selvi ile avukatları katıldı. Mahkemeye 3 sayfalık bir yazılı savunma veren Selvi, Mahkeme Başkanı Hüseyin Eken'in sorusu üzerine, kendi telefonu ile haraç istediği iddia edilen işadamı Emin Değer'in telefon kayıtlarının incelenmesini istedi. Selvi, suçlamaları reddederek, ‘‘Yeşil’’ olarak bilinen Mahmut Yıldırım'ı Muş'ta kuyumculuk yaptığı dönemde tanıdığını söyledi. Aynı dönemde pek çok kamu görevlisini de tanıdığını anlatan Selvi, ‘‘Ayrıca Yeşil'in istihbaratçı olduğu, devlet adına çalıştığı bütün yayın organlarında yer alıyor’’ diye konuştu. İşadamı Emin Değer'den Yeşil'in adını vererek 1.5 milyon dolar istediği iddialarının asılsız olduğunu öne süren Selvi, suç tarihlerinde davacı Değer'i, kendi telefonundan arayıp aramadığının tespit edilmesini istedi. Selvi, diğer sanık Cengiz Ersever'i ‘‘uzman çavuş’’ olarak tanıdığını ve kendisinden arabasını istediğini ve bir günlüğüne verdiğini söyledi.

  Selvi'nin avukatları da, iddia edilen suçun inandırıcı delilleri bulunmadığını belirterek, tahliye talebinde bulundular. Cumhuriyet Savcısı Ünal Haney, tahliye talebinin reddedilmesini ve sanığın tutukluluk halinin devamını istedi.

  Mahkeme Başkanı Hüseyin Eken, sanık Zakir Selvi'nin tahliyesine karar verildiğini açıklayarak duruşmayı erteledi. Zakir Selvi, ‘‘ruhsatsız silah bulundurmak’’ suçundan Bursa Ağır Ceza Mahkemesi'nin hakkında verdiği cezadan hükümlü olması nedeniyle serbest kalamayacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı