Ege Haberleri

EGE

  Yeşildere tehlikede

  Hürriyet Haber
  27 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 27 Aralık 2000 - 00:01

  TOPRAK kaymasının ciddi tehlike olduğunu belirten Prof. Dr. Akçı, ‘‘Kitle hareketleri çok yavaş ve gözle görülür şekilde ilerlemediği için ciddiye alınmıyor. Ancak yılda 2-15 santimlik kayma ciddi olaydır. Yeşildere'deki yarıkların boyu 1 metreye yaklaşıyor. Yapılan istinat duvarları tehlikeyi önlemeye yetmez. Zaten duvarlar gelişigüzel yapılmış. 5 yılda yapılan yollar, kaymayla paramparça olmuş. Öncelikle toprak kaymasının ne boyutta olduğunu tesbit edeceğiz. Ona göre de nasıl bir çalışma uygulayacağımıza karar vereceğiz. Bu bölgede Konak Anadolu Lisesi'nin de baskı yapmış olma ihtimali var. Kaymayı hızlandırmış olabilir’’ diye konuştu.

  Lise çökebilir

  YEŞİLDERE Beştepeler'deki toprak kaymasının gözle görülür olduğuna dikkat çeken Akçı, ‘‘10 yıl önce bu bölgede böyle bir heyelan tehlikesi yoktu. Ancak son yıllarda giderek artan bir hareketlenme var. Önlem alınmazsa Konak Anadolu Lisesi Yeşildere yolunun üzerine inebilir. Konak Belediyesi bu tehlikeyi önceden farketmiş. Büyükşehir Belediyesi'nin de desteğiyle çalışmalara başladık. 10 günde çalışmalar bitecek. O zaman ne yapacağımıza karar vereceğiz. Şimdilik bulgu aşamasındayız’’ diye konuştu.

  KONAK Belediye Başkanı Erdal İzgi, tehlikenin boyutlarının bu derece büyük olduğunu farketmediğini belirterek, ‘‘Burada gözle görülür kaymalar olduğunu farkettik. Ancak heyelanın Yeşildere için bu kadar büyük bir tehlike yaratacağını düşünmemiştim. Konak Anadolu Lisesi için de tehlike söz konusu. Büyükşehir Belediyesi bu konuda bize tam destek veriyor. Tesbit çalışmaları tamamlandıktan sonra ne gerekiyorsa yapacağız’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı