Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yeşilçam oyuncusu Sırrı Elitaş toprağa verildi

  AA
  09.10.2015 - 20:21 | Son Güncelleme:

  Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Türk sinemasının emektar isimlerinden Sırrı Elitaş son yolculuğuna uğurlandı.

  En son 2008'de düzenlenen İpekyolu Film Festivali'nde Emek Ödülü'ne layık görülen Elitaş, Şakirin Camii'nde ikindi namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verildi.

  Törende taziyeleri kabul eden Elitaş'ın kızı Seda Harmancı, babasının 20 yılı tiyatroda olmak üzere toplam 50 yıl sinema geçmişi olduğunu belirterek, "600 film çekti. Babam bana insan olmayı, doğru olmayı, düştüğünü belli etmemeyi ve hep dik durmayı öğretti. Kelimeler kifayetsiz kalır. Babam otururken gövdesinden, ayaktayken gölgesinden korkardı millet. İşte böyle dağların kralı bir babam vardı" ifadelerini kullandı.

  Cenaze törenine katılan kardeşi Mehmet Zeki Elitaş, abisinin çok güzel bir arkadaş, dost, güzel bir sanatçı ve işini çok ciddi yapan biri olduğunu dile getirdi.

  Türk sinemasının ünlü isimlerinden Yusuf Sezgin, başsağlığı dileğinde bulunarak, "Çok sevdiğimiz bir kardeşimizdi. Mekanı cennet olsun. Hayat doluydu. Ameliyattan sonra evinde de ziyaret etmiştim. Yine de şen şakraktı" diye konuştu.

  Meteer: "İyi bir aktör olduğu kadar, iyi bir insandı"

  Sinema ve dizi oyuncusu Tuğrul Meteer, Sırrı Elitaş'ın dünyanın en güzel insanı olduğunu belirterek, "İyi bir aktör olduğu kadar, iyi bir insandı. Onunla çok filmim var. Manevi abimdi. Çok üzgünüm. Allah rahmet eylesin" dedi.

  Ünlü oyuncu Tuncay Akça, Elitaş'ın vefatına ilişkin şunları kaydetti:

  "Daha büyük birinin cenazesi olduğu zaman daha kalabalık oluyor. Sırrı Elitaş sinemaya yıllarını vermiş. Cenazesinde halk var. Gerçi bu daha dogru, daha samimi ama büyüklerimizin buraya ne kadar iştirak ettikleri belli oluyor. Mekanı cennet olsun. Biz son görevimizi yapıp gideceğiz. İnşallah bundan sonra hatırlanır."

  Yeşilçam oyuncusu Yusuf Karakaş da Üsküdar'dan 60 yıllık arkadaşı olduğunu belirterek, "En az 15-20 filmde oynadık. Efendi bir insandı. Allah nur içinde yatırsın. Ben de milletin sevdiği, takdir ettiği biri olarak ölmek isterim" diye konuştu.

  Sinemanın emektarlarından Mehmet Uğur ise çınarlardan birinin daha gittiğini aktararak, bir daha böyle isimlerin gelmeyeceğine işaret etti.

  Sırrı Elitaş kimdir

  Sinema oyuncusu Sırrı Elitaş, 1944'te doğdu. 1960'lı yıllarda sinemaya adım atan Elitaş, 600'e yakın filmde rol aldı. 1986'da "Yetimlerin Türküsü" isimli filmi, yazıp yönetti. Sırrı Elitaş, 2008 yılında İpekyolu Film Festivali'nde Emek Ödülü'ne layık görüldü.

  Elitaş, 2010'da beyin kanaması geçirerek, hastaneye kaldırılmıştı.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı