Yeşil sermayenin izini Avrupa’da sürecekler

Hürriyet Haber
26.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

TBMM İslami Holdingleri Araştırma Komisyonu, izinsiz para toplayarak çoğunluğu gurbetçi 300 bin kişiyi mağdur eden İslami holdinglerin izini Avrupa’da sürecek.

Komisyon dörder kişilik gruplar halinde Belçika, Fransa, Almanya ve Hollanda’ya gitme kararı aldı. Holdinglerin yurtdışı temsilciliklerinin nasıl çalıştıklarına yönelik incelemelerde bulunacak olan komisyon, 78 holdinge yaklaşık 15-20 milyar Euro kaptıran gurbetçilerin temsilcileriyle de görüşecek.

KOMİSYONLA PARA TOPLANDI:

Komisyon dünkü toplantısında Avrupa incelemesi için tarih belirlemedi. Ancak seyahatin CHP’nin 19-20 Kasım’da yapılacak kurultayının ardından yapılması planlanıyor. Yurtdışında temsilciler aracılığıyla para toplayan şirketlerin bunun karşılığında bu temsilcilere komisyon verdiği Adana F tipi cezaevinde kalan Endüstri Holding Yönetim Kurulu eski Başkanı Mustafa Ertekin’in beyanlarıyla netlik kazanmıştı. Ertekin, geçen hafta kendisini cezaevinde ziyaret eden milletvekili heyetine Avrupa ülkelerinde 60 temsilcileri olduğunu ve bu kişilerin yüzde 3 komisyon aldıklarını ifade etmişti.

RAPOR YILBAŞINDAN ÖNCE BİTER:

TBMM İslami Holdingleri Araştırma Komisyonu Başkanı Telat Karapınar yurtdışı incelemeleri hakkında Hürriyet’e şunları söyledi: ‘Dört alt komisyon kurduk. İki grup Almanya, biri Fransa, diğeri de Belçika ve Hollanda’da çalışacak. Dışişleri’yle yazışmalar yapılıyor. Gurbetçilerin yoğun olduğu eyalet ve vilayetlerde sivil toplum örgütleriyle birlikte çalışacağız. Ondan önce Konya ve İstanbul’da da incelemelerimiz olacak. Kasım’da dolacak çalışma süremizin bir ay uzatılmasını istedik. 20 Aralık’a kadar raporumuzu TBMM Başkanlığı’na sunacağız.’
Şehriban OĞHAN/ANKARA
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı