Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yeşil sahalardaki ölümler kalıtsal da olabilir

Futbol karşılaşmaları ve çeşitli spor müsabakalarında meydana gelen ani ölümlerin kalıtsal olabileceği gibi, antrenman hatalarından da kaynaklanabileceği bildirildi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Girne Amerikan Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fuat Koçyiğit,  sporda ani ölümlerin çok sayıda nedeninin bulunduğu, bunlardan en önemlilerinin ise kalıtsallık ve antrenman hataları olduğunu söyledi.

Son günlerde Turkcell Süper Lig karşılaşmalarının erken başladığı yönündeki tartışmaları hatırlatan Koçyiğit, “Son olarak Vestel Manisaspor-Galatasaray maçında Meduna'nın fenalık geçirmesi bu tartışmayı daha da alevlendirdi, ancak Almanya'daki Dünya Kupası müsabakaları da sıcak altında yapıldı. Tek bir sporcu bile rahatsızlanmadı” dedi.
Müsabakalar sırasında yaşanan ölüm ve rahatsızlıkların sorumlusu olarak federasyonu suçlamanın yanlış olduğunu belirten Koçyiğit, şöyle konuştu: “Aşırı antrenman yüklenmesi, antrenmanda yüklenme ile dinlenme arasındaki ilişkinin doğru kurulamaması, antrenman sonrası yenilenme programlarının yeterli olmaması, antrenörlerin sıcağa uyum programları, ani ya da uzun sürede kalp, metabolik ve merkezi sinir sistemine bağlı ölümle sonuçlanan sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.”

Günümüz futbolunda, sporcunun oyun boyunca kat ettiği mesafenin 8 kilometreden 13 kilometreye dek çıktığını vurgulayan Koçyiğit, “Antrenörlerin, sporcuları beklenen performans düzeyine ulaştırma çabaları bazen aşırı yüklenme uygulamalarına yol açabilmektedir. Aşırı yüklenme organizmanın denge sınırlarını zorlamakta ve mineral, elektrolit, sıvı, aşırı enerjetik kaybı ya da hormonal dengede olumsuzluklar gibi metabolizmayı bozan durumlar oluşmaktadır” diye konuştu.

Aşırı yüklenmeyle birlikte ortaya çıkan metabolik bozuklukların, başta kalp damar sistemi olmak üzere merkezi sinir sisteminde de bazı olumsuzluklara yol açtığını belirten Koçyiğit, şunları kaydetti: “Koroner bozukluklar, kardiyomyopati olarak tanımlanan kalp kası hasarları, myopatik özellikte kalp hipertrofisi, kalbin uyarı-ileti sistemindeki hasarlar, bunlara bağlı kalp ritim bozuklukları ortaya çıkmaktadır. Yanlış antrenmanlar ve yetersiz dinlenmeler sonucu ortaya çıkan bu durumlar zamanla ortaya ani ölümlere zemin hazırlamaktadır. Antrenör ve sporcular bu nedenlerle antrenman yüklenmelerini dikkatli planlamak ve uygulamak zorundadır. Burada sporculara düşen görev antrenman sonrası yenilenme programlarını kusursuz uygulamalarıdır. Gelişen son olaylarda sorumluluğun bazı çevrelerce liglerin erken başlatılması ve maçların sıcakta oynatılması dolayısıyla sadece federasyona yüklenilmesi doğru bir yaklaşım değildir.”

Bunları da Beğenebilirsiniz