GeriSpor Yeşil sahada daha fazla savaştılar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeşil sahada daha fazla savaştılar

Yeşil sahada daha fazla savaştılar
refid:15149413 ilişkili resim dosyası

Adolf Hitler’in gölgesinde oynanan maçlardan unutulmaz 1966 yılı Dünya Kupası finaline...
Lineker’in tarihe geçen sözünden hala devam eden atışmalara...
İşte gerilimin madde madde sebepleri

111 yıllık rekabet
İki ülke arasında 3 asra yayılan futbol rekabeti, dünyanın en tarihi çekişmeleri arasında. İlk milli maçlarını 1899’da oynadılar ve İngilizler, Almanlar’ı 13-2 gibi tarihe geçen bir skorla yendi.

Süper güç kavgası
Geçtiğimiz yüzyılın başında dünyanın süper gücü olmaya soyunan iki ülke, tarihlerinde ilk kez 1914-1918 arasında 1. Dünya Savaşı’nda savaştı. Bu olay takip eden yıllarda futbol rekabetine de yansıdı.

Londra’ya gelmeyin
İngiliz İşçi Sendikası, 1933’te Londra’da oynanacak maça, Nazi progandasına dönüşeceği gerekçesiyle Almanlar’ın gelmemesini istedi. Ancak İngiltere’ye inadına 8 bin Alman geldi. Karşılaşmayı İngiltere 3-0 kazandı.

Nazi selamı
1938’deki maçın adresi Berlin’di. İngiliz Milli Takımı, Almanlar’ın baskısı sonucu maç öncesi seremonide “Nazi selamı” vermek zorunda kaldı. Bu kare İngilizler için tarihi utanç oldu.

2. Dünya Savaşı
1939-45 yılları arasında spor bir kez daha yerini savaşa bıraktı. 2. Dünya Savaşı’nda kıyasıya savaşan iki ülkenin daha sonraki futbol maçları da bu olayın etkisiyle müthiş rekabete sahne oldu.

Gol mü değil mi
Savaş sonrası ilk büyük buluşmaları 1966 Dünya Kupası’nın finaliydi. İngiltere’nin kendi evindeki maçı ve kupayı, daha sonra çizgiyi geçmediği anlaşılan bir golle kazanması hala unutulmadı.

Lineker’in sözü
Ancak ilerleyen yıllarda Almanlar, İngilizler’e öyle bir üstünlük kurdu ki, İngiliz golcü Lineker tarihe geçen şu sözü etti: “Futbol 22 kişinin bir topla 90 dakika boyunca oynadığı ve sonunda Almanların kazandığı oyundur.”

Penaltı kabusu
1990 Dünya Kupası yarı finalindeki maçı Almanya penaltılarla kazandı. İngilizler, 6 yıl sonra evlerindeki Avrupa Şampiyonası’nın yarı finalinde Almanya’ya bir kez daha penaltılarla elenince iyice öfkelendi.

5-1’lik maç
2002 Dünya Kupası elemelerindeki maç, Münih Olimpiyat Stadı’ndaydı.Sonuç ise tarihi oldu: Almanya: 1 İngiltere: 5.

Forma polemiği
İngiliz basını, Almanya’nın 2010 Dünya Kupası için hazırladıkları formaları Nazi üniformasına benzetti.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle