Gündem Haberleri

  ‘Yeşil’ kavgası

  Hürriyet Haber
  06.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çok sayıda faili meçhul cinayette imzası olduğu iddia edilen ‘Yeşil’’ kod adlı Mahmut Yıldırım, Ödemiş'teki savcıları birbirine düşürdü. Başsavcı Hüseyin İnce, Yeşil dosyasını Savcı Sacit Kayasu'dan aldı. Bakanlık daha önceki iddialar nedeniyle İnce, İnce de, Kayasu hakkında soruşturma başlattı.

  İzmir'in Ödemiş İlçesi'nde bulunan cesedin, ‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım'a ait olup olmadığı henüz kesinlik kazanmadı, ancak olay ilçedeki savcılar arasındaki sürtüşmenin ortaya çıkmasını sağladı. Ödemiş Başsavcısı Hüseyin İnce, 'Yeşil' dosyasını, mezar açtırıp DNA testi yaptıran Savcı Sacit Kayasu'dan alırken, Başsavcı İnce'nin de, daha önce hakkındaki çeşitli iddialar nedeniyle müfettiş soruşturması geçirdiği ortaya çıktı. Bozdağ yolunda cesedi bulunan ve işkence edilip kurşunlandığı belirlenen kişinin eşkalinin, ‘Yeşil’e benzediği gerekçesiyle DNA testi için mezar açtıran Savcı Kayasu'daki dosya, Adalet Bakanlığı'nın genelgesini gerekçe gösteren Başsavcı İnce tarafından alındı. Daha önce cesedin, ‘Yeşil’ olmadığının kesinleştiğini söyleyen Başsavcı İnce, soruşturmayı yürütmeye başladıktan sonra da, ‘‘Dosyada somut deliller yok. Yeşil ya da değil. Doku testinden sonra belli olacak’’ dedi.

  BAŞSAVCIYA SORUŞTURMA

  Başsavcı İnce hakkında da, Adalet Bakanlığı'na daha önce gönderilen 1.5 sayfalık imzasız bir ihbar mektubu yüzünden soruşturma açıldı. Başsavcı İnce ile Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ahmet Dumanoğlu'nun Ödemiş'te kanunsuz işler yaptığı, ‘güç oluşturan bazı kişilere’ kolaylık gösterdikleri ve görevlerini kötüye kullandıkları iddiaları ortaya atıldı. Geçen Ağustos ayında Ödemiş'e gelen Bakanlık Müfettişi bir ay soruşturma yaptı, 28 kişinin ifadesine başvuruldu. Ancak soruşturmanın sonucu açıklanmadı. Soruşturma geçirdiğini doğrulayan ve müfettişlerin imzasız mektupla ilgili soruşturma yaptığını belirten İnce, ‘‘Soruşturmadan herhangi birşey çıkmadı. Adliye çalışanları olarak herkese eşit uzaklıktayız. Amacımız görevimizi düzgün ve doğru yapmaktır’’ dedi. Başsavcı İnce, Savcı Sacit Kayasu hakkında bir hükümlünün Bakanlığa gönderdiği şikâyet dilekçesi üzerine soruşturma yaptığını da bildirdi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı