Gündem Haberleri

  Yeşil aranıyor

  Çetin AYDIN/İSTANBUL
  18.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, 'Yeşil' kod adlı Mahmut Yıldırım'ın öldüğüne dair devlette bilgi olmadığını açıkladı. Çalışkan "Söz konusu kişi hakkındaki mahkeme kararlarına istinaden gerekli arama çalışmalarımız sürüyor" dedi.

  İSTANBUL'da geçtiğimiz günlerde Beşiktaş'taki bir eve yapılan baskında 15 dakika farkla kaçtığı öne sürülen "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım'ın ölüp ölmediği tartışma konusu oldu. İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, operasyondan hemen sonra Yeşil'i "ölü" olarak nitelerken, Emniyet kayıtlarında "yaşıyor" göründüğü ve aramasının devam ettiği ortaya çıktı.

  Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, Mahmut Yıldırım'ın öldüğüne dair devletin kayıtlarında bir bilgi, belge yer almadığını belirterek, "Söz konusu kişi hakkındaki mahkeme kararlarına istinaden gerekli arama çalışmalarımız sürüyor" dedi. Haftalık bilgilendirme toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan, Çalışkan, İstanbul'da yapılan operasyonun ’’Yeşil"le ilgisi olmadığını, basında yer alan, "son anda kaçtı" haberlerinin de asılsız olduğunu söyledi.

  BİLGİ YOK

  İstanbul Valisi Muammer Güler ise dün yaptığı açıklamada, Yıldırım’ın yaşayıp yaşamadığına dair poliste bilgi olmadığını söyledi.

  MİRAS TARTIŞMASI

  Yakınları Mahmut Yıldırım'dan 1996 yılından bu yana haber alamadıklarını bildirmişlerdi ve mirastan yararlanmak için başvuruda bulunmuşlardı. Bunu da mahkeme kararı ile kanıtlarlarsa 2006 yılının sonunda Mahmut Yıldırım'ın mirasından yararlanabilecekleri kaydedildi.

  Jandarma: Yeşil’in bizde kaydı yok

  DİYARBAKIR’daki 7’nci Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanan ’Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım hakkında, askeri mahkeme ’derin soruşturma’ başlattı. Yıldırım ile ilgili tüm resmi makamlara yazı yazıldı. Jandarma Genel Komutanlığı’na yazılan yazı cevabının da mahkemeye gönderildiği ve Mahmut Yıldırım ile diğer sanıkların Genel Komutanlık kayıtlarında adlarının geçmediği bildirildi.

  Oğlu konuşmuyor/images/100/0x0/55eb4e5ef018fbb8f8b8bedb

  SUSURLUK Skandalı'nın kilit adı "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım'ın oğlu Murat Yıldırım, 14 adamıyla adliyeye sevk edilirken 'yeşil' parka giydi. Murat Yıldırım'a sorguda "Baban yaşıyor mu?" sorusu karşısında konuşmak istemediğini söylediği öne sürüldü.

  31 Mayıs 2005'te Kadıköy'de vurulan işadamı Habib Durmuş, "Beni Yeşil'in oğlu vurdurdu" deyince, polis Murat Yıldırım'ın yakalanması için düğmeye bastı."Lacivert" adı verilen operasyonla yakalanan Murat Yıldırım'ın gözaltına alındığı dairede 1 Kalaşnikof, 2 ruhsatsız tabanca, 193 adet mermi ele geçirilirken, diğer adreslerde 8 gram esrar, 374 adet senet, 1 adet sahte nüfus cüzdanı, 1 adet sahte pasaport, 1 adet sahte polis muhabiri tanıtma kartı, 9 adet plastik kelepçe, 1 adet kullanılmış plastik kelepçe ve 1 adet mavi renkli seyyar tepe lambası bulundu. Çetenin Habib Durmuş'un vurulması ışında, Beyoğlu'nda uyuşturucu satıcısı Kadir E.'nin öldürülmesi, Antalya'da bir kişinin ölümle tehdidi, 2005 yılında Çanakkale'de bir kooperatif başkanı İ.E'nin gasp ve ölümle tehdit edilmesi olaylarını da gerçekleştirdiği belirlendi.

  TUTUKLANDI

  Polis sorgusundan sora dün adliyeye sevkedilen Murat Yıldırım ile 14 adamından 7'si savcı tarafından serbest bırakıldı. 'Çete kurmak, çeteye üye olmak, gasp, adam öldürmeye teşebbüs ve ruhsatsız silah bulundurmak' suçlarından mahkemeye sevkedilen Yıldırım ve 7 adamı isetutuklandı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı