"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Yeşil alanlar talan ediliyor

BEN 1994 yılından bu yana Çayyolu-Konutkent semtinde ikamet eden biriyim.

Batıbirlik Konut Yapı Kooperatifleri tarafından düzenlenen Çayyolu bölgesi haritasında 7 mahalle oluşturulmuştu. Bunlar, Ümit, Çayyolu, Koru, Konutkent, Türkkonut, Bahçekent ve Cumhuriyet mahalleriydi.

Planda yapılaşma ada ve parsellerinin yanında yeşil alanlarda açık olarak gösterilmekteydi. Benim ikamet ettiğim sınırlar içinde yani Konutkent ve Koru sitesi mahalleri içinde yeşil alanlar şu şekildeydi. Koru mahallesinde 3 ana yeşil alan, Konutkent mahallesinde ise 5 ana alan söz konusuydu. Koru mahallesi sınırları içinde 31 ve 37 parselin karşısında (Oyak 7 karşısı) yer alan yeşil alana önce Arcadium adlı alışveriş merkezi dikildi. Şu anda ise yeşil alanın geri kalan kısmına İskender Çolak’ın sahibi olduğu North Star adlı alışveriş merkezi inşa edilmekte. Ayrıca, geçici olarak kurulan iki restoran (Bahçemiz ve Ömür) yanına bir gecekondu (prefabrik yapı) dikilmiştir. Bu gecekonduda İskender Çolak’ın ofisi olarak kullanıldığı belirtilmiştir.

Konutkent mahallesindeki en büyük yeşil alana ise İlhan Cavcav’ın sahibi olduğunun söylendiği Avrupa Mahallesi inşa edildi.

Yeşil alanlar bu şekilde talan edilecekse, yeni bir şehirleşme alanı kurulurken plan yapılmasına ne gerek vardı. Çünkü bu plan daha sonra defalarca bozulmuş ve farklılaştırılmıştır. Bu yeşil alanlara hangi belediye ve belediye başkanları izin vermiştir. Arcadium adlı alışveriş merkezinin yanında geçici olarak yapılan restoranların yanına yapılan gecekonduya (prefabrik yapıya) kim izin vermiştir. Eğer her önüne gelen yeşil alana istediği şekilde gecekondu dikecekse planların ne önemi kaldı. Bu durum gösteriyorki, az gelişmiş ülkelerde şehir plan ve imarının Belediyelere bırakılmayıp, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yapılması gerekmektedir. Eğer imar işini belediyelere bırakırsanız, sadece belediye başkanlarını ve bazı yetkilileri zengin edersiniz.

Ben bir Konukent’te oturan vatandaş olarak yeşil alanların herkesin gözü önünde bu şekilde talan edilmesine karşıyım ve yetkilileri görev başına çağırıyorum. K.E.

Devlet mezarlığı (2)

(Okurumuz Gürbüz Taşkırdı’ya yanıt)

’DEVLET Mezarlığı’ (2.8.2009) başlıklı yazı içinde içinde bir çok yanlışı barındırmaktadır, hem firmamız hem de Silahlı Kuvvetlerimiz haksız bir şekilde karalanmaktadır.

Devlet Mezarlığı mezar aralarının onarımı ihalesi mayıs 2009 ayı içerisinde MSB Ankara İnşaat Emlak Başkanlığı’nca yapılmış ve iş firmamız uhdesinde kalmıştır işin bitim tarihi 22.08.2009 olarak belirlenmiş şu anda %80 seviyesinde tamamlanmıştır.

14.08.2009 tarihinde yapılacak ihale kapsamı firmamız tarafından tamamlanan kısımdan itibaren kalan bölüm ile kazan dairesi onarımını içermektedir ve tamamen farklı bir taahhüt konusudur .

Derme çatma olarak anlatılan şantiye binası 2008 yılında satın alınmış içinde klima, buzdolabı, sebili ve ofis ekipmanlarını barındıran 3x7 ebadında 2 odalı modern bir konteynerdir.

Sorumlu bir gazeteci olarak tanıdığımız siz, inanıyorum ki Silahlı Kuvvetlerimizi karalayan bu haberin düzeltilmesi için gerekli işlemi yapacaksınız.

Mesut KOBAL-Ali Faik Kobal İnş. Ltd. Şti.

Genel Müdürü

Karanlıkta konser izleten zihniyet

YENİMAHALLE Belediyesi’nin yaz konserleri serisi içerisinde Batıkent’te bulunan Dalokay Parkı içerisinde 1 ağustos cumartesi günü Süavi’nin sahne aldığı konser vardı. Batıkent’liler kadınlı çocuklu konser öncesinden Dalokay Parkı’nı doldurmuştu. Konser saat 20.00 sıralarında başladı. Yenimahalle Belediyesi’nin kendi imkanları ile aydınlattığı sahne ve tribün ışıkları dışında koskoca parkta tek bir aydınlatma lambası yanmıyordu. İnsanlar karanlıkta hareket etmek durumunda kalıyordu. Modern bir kentte ve Batıkent’in en güzel parklarından birisi olan Dalokay Parkı’na karanlık hiç yakışmadığı gibi vatandaşların toplandığı bir sırada bu parkın karanlıkta bırakılması art niyetten başka bir şey olmasa gerek.

Yunus BÜLBÜL

KISA... KISA...

DİKMEN Ata mahallesi 32. caddede ikamet etmekteyiz. Caddemizde Büyükşehir Belediyesi tarafından mayıs ayı itibariyle alt yapı çalışmaları sürmektedir. 3 aydır çalışmalar bir türlü sonuçlandırılamadı. Caddemiz toz duman içerisinde. Bu sıcak havalarda pencerelerimizi açamaz durumdayız. Bu işkence daha ne kadar sürecek?

Büyükşehir Belediyesinden bir an önce sorunumuzu çözmelerini rica ediyoruz.

B.S.

GÜNÜN SÖZÜ

"Geçmişini hatırlamayaların yazgılarında geçmişini yeniden yaşamak vardır"

(George Santayana)
X