Gündem Haberleri

  Yeşil alanlar değerlendirilemiyor

  Hürriyet Haber
  09.07.2001 - 12:50 | Son Güncelleme:

  Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Serası Kültür Bitkileri Uzmanı Necip Şahin, Rusya'nın Sochi kenti ile Trabzon'un aynı iklim ve doğa yapısına sahip olmasına rağmen, Sochi'nin bataklıktan botanik cennette dönüştürüldüğünü, Trabzon'da ise doğal güzelliklerin ve yeşil alanların giderek betonlaştırıldığını söyledi.


  Şahin, komşu ülkelerdeki Sochi, Poti ve Batum kentlerine araştırmalarda bulunduğunu belirterek şunları kaydetti:  


   ''1930'lu yıllarda bataklık ve sivrisineklerden geçilmeyen bir kasaba olan Sochi, bugün 70 yıllık bir emekten sonra, sivrisineksiz, altyapısı modern, peyzaj mimarisinin örneğine dönüşmüş, 400 bin nüfuslu büyük bir kent. Bir bataklıktan botanik cennete dönüştürülmüş kentin 2-3 kilometre doğusunda bulunan 22 bin dönüm üzerine kurulan Dendrari  Parkı, peyzaj mimarisinin en güzel örneklerini sergiliyor. Parkta 500 bin çeşit bitki ve nesli sona ermiş ağaç türleri bulunuyor. Kent merkezinde bulunan Riviera Parkı daha küçük olmasına karşın, eğlence yerleri ve sosyal aktiviteleriyle ön plana çıkıyor.''  


  Trabzon'nun, Sochi'ye 4 saat uzaklıkta, benzer iklim ve doğa yapısına sahip olduğu ifade eden Şahin, ''Trabzon, her açıdan geride kaldı. Güzelim doğa giderek yıpratılarak yok edildi. Olağanüstü zenginbir doğal yapı içinde, yeşile hasret, dev ve çirkin bir beton yığınına dönüştü'' diye konuştu.  


  Şahin, Trabzon'da olağan vadiler ve doğal alanların, çirkin yapılaşma, çölleşme ve rant anlayışının insafına terk edildiğini savunarak şöyle devam etti:


   ''Denizler kirletiliyor, kıyılar, belediye araçlarının park yeri veya çöplük alanı haline getiriliyor. Doğa bilinçsizce yıpratılıyor, yok ediliyor. Yerel yönetimlerin bu gidişe 'Dur' demesi, botanik bahçeleri ve parklar yapması gerekiyor. KTÜ serası olarak bu tür çalışmaların her zaman yanındayız, destekçisiyiz.''

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı