TEKİRDAĞ HABERLERİ

Yesevi Kültür Ocakları Tekirdağ Şubesi Çin’i Protesto Etti

IHA
05.07.2015 - 18:07Son Güncelleme :
IHA

Yesevi Kültür Ocakları Tekirdağ Şubesi, Çin’de Doğu Türkistanlılara yapılan zulmü protesto etti.
Tekirdağ merkez ilçe Süleymanpaşa Tuğlalı Parkta yapılan eyleme Yesevi Kültür Ocakları Tekirdağ Şubesi Başkanı Hacı Tunç, Ocak üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Grup adına konuşan Yesevi Ocakları Tekirdağ Şubesi Başkanı Hacı Tunç, “Doğu Türkistan’da yaşanan zulme ‘dur’ demek Mazlum Gök bayrağa en gür sedayla selam göndermek için toplandık. Şu mübarek ramazan ayında biliyoruz ki Kaşgar’da, Urumçi’de, Gulca’da ve Sincan’da soydaşlarımız müşrik Çinlilerin saldırılmalarında can veriyorlar. Onlar su yerine şahadet şerbeti içiyor, ekmek yerine kızıl kurşunu yiyorlar. Selam olsun şehitlere can verip cennet alanlara selam olsun. Evvela oruç tutan Müslümanları kurşunlayan, el kadar Türk çocuklarına işkence eden, Çin’in namahrem eli Türk’ün ırzı üzerinde ardında her türlü insanlık suçunu işleyen Kızıl Çin’e sesleniyoruz” ifadesini kullandı.
“DOĞU TÜRKİSTAN TÜM İSLAM ÂLEMİNİN DAVASIDIR”
Doğu Türkistan davasının Türkiye dahil tüm İslam ülkelerinin davası olduğunu söyleyen Ocak Başkanı Tunç, “Çin Seddi Türk’ün imanına neyler ki, Suskun ve Şaşkın Dünya bilsin ki doğu Türkistan bizim için uzak bir ülke değildir. Doğu Türkistan Kürşat’tır, Doğu Türkistan hoca Ahmet Yesevidir, Satuk Buğra Handır ve Osman Batur’dur. Doğu Türkistan Pırıl Türk İslam ülkesidir ata yurdudur, baba ocağıdır ve müebbet vatandır. Bu yüzden Doğu Türkistan Davası sadece Uygur halkının değil, başta Türkiye olmak üzere, bu kimliği taşıyan tüm devletlerin davası olmalıdır. Kardeşlerimize maddi ve manevi desteğimizi birey olarak değil toplum olarak, millet olarak ve vermeliyiz. Doğu Türkistan’da yaşanan Çin zulmüne Türkiye ve İslam ülkelerine öncü olmalıdır. Biz varız, Biz buradayız. Biz Müslüman Türk Halkı olarak, bütün uyuyanları uyandırmak, zalimin karşısına dikilmek için ayakta olacağız. Bu vesile ile inançlarının gereğini yaptıkları için şehit edilen Doğu Türkistanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz” dedi.
Açıklamanın ardından Yesevi Ocakları üyeleri dua etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Tekirdağ haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Tekirdağ ilinden Yesevi Kültür Ocakları Tekirdağ Şubesi Çin’i Protesto Etti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Temmuz 2015 tarihinde saat 18 07’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yesevi Kültür Ocakları Tekirdağ Şubesi Çin’i Protesto Etti haberi güncellenecektir.

TEKİRDAĞ NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:31
 • Guneş
  08:20
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  15:36
 • Akşam
  17:50
 • Yatsı
  19:27
Sayfa Başı