« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yerliye dönüş

FIFA, 2012 yılından itibaren yerel liglerdeki takımların sahada en fazla 5 yabancı oynatmasına karar verdi. 2010’da 4, 2011’de 5 yerli bulundurma şartı kondu.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
ULUSLARARASI Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) 2010 yılından itibaren yerel liglerdeki oyuncu sayısına kademeli olarak kısıtlama getiriyor. Uzun zamandır sonuçlanması beklenen yabancı oyuncu sınırlaması konusuna, dün Sydney’de yaptığı toplantıda son noktayı koyan FIFA Yönetim Kurulu, 155 "evet" oyuyla 2012 yılından itibaren "sahada en az 6 yerli oyuncu bulundurulması" kuralını kabul etti. Kulüplerin yabancı sayısında kademeli olarak kısıtlamaya gidilirken, uygulamaya ilk olarak 2010 yılında, sahada 4 yerli oyuncu bulundurma zorunluluğu getirilerek başlanacağı bildirildi. Takımların sahada bulundurmak zorunda olacağı yerli oyuncu sayısı 2011’de 5’e, 2012’den itibaren ise 6’ya yükseltilecek. Daha önce bir ülkede 2 yıl ve üstü forma giyen yabancı oyuncuların o ülkenin vatandaşlık hakkını elde etme süresi ise 5 yıla çıkarılacak.

FIFA Başkanı Sepp Blatter’ın, uzun zamandır milli takımları güçlendirmek ve korumak amacıyla savunduğu yabancı oyuncu sınırlamasına kongreden sadece 5 ret oyu çıktı. FIFA Futbol Komitesi Başkanı Alman futbol efsanesi Franz Beckenbauer, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, özellikle Avrupa takımlarının ulusal kimliklerini yeniden bulmaları gerektiğini ve birçok takımın yerel oyuncularından yoksun olduğunu ifade etti.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz