ANKARA HABERLERİ

ATO konferansında ortak mesaj

Hürriyet Haber
07.02.2018 - 16:25Son Güncelleme :

Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) düzenlediği ‘Teknolojik Dönüşümde Kamu Alımlarının Rolü: Yerli ve Milli Üretim Konferansı’nda, enerji, sağlık ve ulaştırma sektörleri masaya yatırıldı.

Hürriyet Haber

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, sağlıkta merkezi alım sistemi oluşturacaklarını belirterek, Devlet Malzeme Ofisi benzeri ‘Sağlık Malzeme Ofisi’ (SMO) kuracaklarını söyledi. Gümüş, “SMO ile yerli malı alımını da artırmak istiyoruz. Yerli mallarının kalitesini kontrol edeceğiz. Aynı kalitede yerli ürün varsa öncelikle onu alacağız” dedi. 

TÜRKİYE ÜRETMENİN YOLUNU ARIYOR

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Dr. Veysel Yayan ise ocak ayında kurulan ve sekreteryasını Bakanlığın üstlendiği Yerlileştirme Yürütme Kurulu’nun yapacağı çalışmalar hakkında bilgi verdi. Yayan, “Türkiye kendi imkânları ile üretmenin yolunu arıyor. Yerlileşmeye dönmemiz kaçınılmaz bir ihtiyaç. Bakanlığımız bütün birimleriyle yerlileşme konusunda azami gayret sarf ediyor” diye konuştu.

İNŞAAT ÜRÜNLERİNİN ÇOĞU İTHAL

Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel 2017 yılında 157 milyar dolarlık ihracat, 233,8 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirildiğini, hem ihracatın hem de ithalatın önemli kısmının ara mallarından oluştuğunu belirterek, “Dış açığa neden olan alanlarda üretim yapımızı geliştirmeliyiz” diye konuştu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, enerji sektöründe yerlileşmenin önemine vurgu yaparak, İleri Teknoloji Eğitim Merkezi oluşturacaklarını söyledi. Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yılmaz Tuna, inşaatlarda kullanılan yapı malzemelerinin ithal olduğuna dikkat çekerek öncelikle cari açığa yol açan ürünlerin yerlileştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden ATO konferansında ortak mesaj hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Şubat 2018 tarihinde saat 16 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ATO konferansında ortak mesaj haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

20 Kasım 2018, Salı
 • İmsak
  06:04
 • Guneş
  07:32
 • Öğle
  12:40
 • İkindi
  15:13
 • Akşam
  17:36
 • Yatsı
  18:59
Sayfa Başı