ANKARA HABERLERİ

Yerli üretim için OSTİM’de üniversite ile sanayici işbirliği

Fatih AKTİMUR
12.08.2009 - 00:00Son Güncelleme :

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi ile Fatih Üniversitesi arasında, sağlık sektörünün ihtiyaçlarında, yerli üretimin payını arttırmak ve KOBİ’leri uluslararası pazarda rekabet edebilir hale getirmek amacıyla "Medikal Sanayi Kumelenmesi İşbirliği Protokolü" imzalandı.

Fatih AKTİMUR

OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, medikal cihazlar sektörünün son yıllarda üretim ve dış ticaret potansiyelini hızla arttırdığını belirterek 2008 yılı rakamlarına göre medikal ithalatın 1.78 milyar dolar olmasına karşın ihracatın 178 milyon dolarda kaldığı bilgisini verdi. Aydın ayrıca şunları söyledi:

Medikal’dekatma değer yüksek

"2007 yılının son çeyreğinde kümelenme çalışmalarına altyapı oluşturacak olan OSTİM’de faaliyet gösteren sektörlerin uluslararası rekabet düzeylerinin analizi çalışması yapıldı. Bu analiz sonrasında iş ve inşaat makineleri yenilenebilir enerji teknolojileri, medikal sanayi ve savunma sanayisini OSTİM’de bulunan firmaların altyapısı üzerine kurulması gerekn hedef sektörler olarak işaret etti. Yine rekabet analizi sonrasında ’rekabetçi’ olarak işaret edilen medikal sektörü katma değeri yüksek üretimlerin yapıldığı bir sektör. OSTİM medikal sanayisinde tıbbi cihaz ve sarf malzemeleri üreten 45 firma ve 750 personel bulunuyor."

40 yıl beklenen işbirliği gerçekleşti

Fatih Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oğuz Borat ise, üniversitenin sağlık alanında oldukça kapsamlı çalışmalar yürüttüğünü söyledi. Medikal Sanayi Kümelenmesi konusunda yaklaşık 40 yıldan beri üniversite sanayi işbirliğinden bahsedilmesine rağmen bu ortaklıkların pratikte yapılandırılamadığını ifade eden Borat, OSTİM ile imzalanan protokol çerçevesinde bu işbirliğinin gerçekleştiğini söyledi. Borat, "Üniversite olarak hedefimiz akademisyenlerin bilgilerini beceriye dönüştürmek ve öğrencileri de yetkin olarak yetiştirmektir. Ana hedefimiz ise sağlık sektörünün ihtiyacı olan ürünlerde yerli imalatı ön plana çıkartmak, rekabeti sağlamak ve insan gücünü yetiştirmektir" diye konuştu.

Kümelenme nedir?

AYNI
sektörde faaliyet gösteren bağlantılı işletmelerin ve destekleyici kurumsal yapıların belirli bir coğrafi bölgedeki örgütlü yoğunlaşması kümelenme olarak tanımlanırken, İlgili tüm kurumların ortak stratejiler doğrultusunda oluşturulmuş bir altyapı üzerinde, eşit temsil ve ortak akılla yönettiği kümelenme çalışmalarında hedef ise ortaklaşa rekabetle sektördeki payını arttırmak olarak ifade ediliyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Yerli üretim için OSTİM’de üniversite ile sanayici işbirliği haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

07 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:03
 • Guneş
  07:50
 • Öğle
  12:51
 • İkindi
  15:16
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı