Yerli üreticiyi korumak için cep telefonlarına zam geliyor

Erdinç ÇELİKKAN / ANKARA
04 Temmuz 2015 - 01:23Son Güncelleme : 03 Temmuz 2015 - 12:54

EKONOMİ Bakanı Nihat Zeybekci, yerli üretimi cazip hale getirmek için ithal elektronik ürünler ve cep telefonlarında ek vergi getirileceğini açıkladı. Zeybekci, “İthal cep telefonlarında fiyatların artması söz konusu olacak” dedi.

2014 Aralık ayında Vestel’le birlikte dört şirketin şikayeti üzerine cep telefonu ithalatında koruma önlemleri için soruşturma başlatan Ekonomi Bakanlığı, bu çalışmada son aşamaya geldi. Soruşturmanın “İthalatta Korunma Önlemleri Hakkında Mevzuat” çerçevesinde 9 ay içerisinde tamamlanması gerekiyor. Bakanlık bu süreyi ihtiyaç olması halinde 6 ay daha uzatabiliyor. Soruşturma sürecinde artan ithalatın yerli üretimde bir zarara yol açıp açmadığı konusu değerlendirilecek. Mevzuatta bulunan şartların gerçekleştiğinin tespit edilmesi halinde ithalatta korunma önlemi uygulanabilecek. Mevzuat çerçevesinde korunma önlemi, gümrük vergisinde artış yapılması, ek mali mükellefiyet getirilmesi, miktar kısıtlaması, tarife kontenjanı veya bunların birlikte uygulanması seçenekleri hayata geçirilebiliyor.

FARKLI SEÇENEKLER MASADA
Soruşturma sonunda getirilecek ek vergi oranına Bakanlar Kurulu karar verecek. Ekonomi yönetiminin kademeli ya da tek seferlik ek vergi üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Buna göre getirilecek ek verginin ilk etapta yüksek tutulması, daha sonra ise düşürülmesi seçenekler arasında yer alıyor. Koruma önlemleri kapsamında getirilecek ek verginin yüzde 10’a kadar çıkabileceği ifade ediliyor. Zeybekci, en geç iki ay içinde bazı ürün gruplarına yönelik ithalat tedbirleri alacaklarını belirterek, “Özellikle elektrik-elektronik, cep telefonu, tablet gibi ürün gruplarında uygulamayı göreceğiz” dedi.

FİYATLARDA ARTIŞ OLACAK
Bakanlık olarak ithalatın üzerinde önemli tedbirler alacaklarını söyleyen Zeybekci, şunları söyledi: “Yürütülen incelemeler, anti-damping soruşturmaları, ilave gümrük vergileri gibi önlemler paketlerinin hitap ettiği toplam ithalat grubu 35 milyar dolar civarına denk geliyor. Bu ithalat grubunu önemli şekilde takip ediyoruz. Gelecek bir, iki ay içerisinde içinde elektronik, kimyevi maddelerin olduğu çok önemli sektör grupları da özel tedbirle karşılaşacak. Özellikle elektrik-elektronik, cep telefonu, tablet gibi ürün gruplarında uygulamayı göreceğiz.”

Kayıp 6.4 milyar dolar
BÖLGEDEKİ jeopolitik risklerin ekonomi üzerindeki etkilerini de anlatan Zeybekci, ihracatta Irak, Rusya ve Ukrayna kaynaklı 3.6 milyar dolarlık düşüş olduğunu belirtti. Müteahhitlikte ise Rusya ve Irak kaynaklı 280 milyon dolar, turizmde Rusya ve Ukrayna kaynaklı 810 milyon dolar ve bavul ticaretinde 1.7 milyar dolarlık düşüş olduğuna dikkat çeken Zeybekci, toplam kaybın 6.4 milyar dolar olduğunu kaydetti. Parite kaynaklı ihracat düşüşünün ilk 6 ayda 7.2 milyar dolara ulaştığını belirten Zeybekci, emtia fiyatları kaynaklı ihracat düşüşünün ise aynı dönemde 6 milyar dolar olduğunu açıkladı. Zeybekci, “Cari açık 38 milyar dolara gerileyecek. Cari açığın milli gelire oranı yüzde 5’e yaklaşacak. Cari açık Türkiye için yavaş yavaş önemli bir problem olmaktan çıkacak” görüşünü savundu. Zeybekci, 2015’te Türkiye’nin büyümesinde iç tüketimin ön planda olacağını belirterek, “İkinci çeyrekte ilk çeyreğe göre daha yüksek bir büyümeyle karşılaşılacak. İUhracatta aşağı gidiş yavaşlıyor. Temmuz’da daha iyi bir sonuçla karşılacağız” dedi.

Piyasalar seçim sevmez
EKONOMİ Bakanı Nihat Zeybekci, olası erken seçimin ekonomiye etkisinin sorulması üzerine “Piyasalar ve ekonomi seçimleri sevmez ama birşey de olmaz” dedi. Türkiye’nin demokraside, siyasette ve ekonomide belli bir olgunluğa eriştiğini belirten Zeybekci, şöyle konuştu: “Başbakanımız hiçbir ön şart olmaksızın 3 partiyle ilk görüşmelerini yapacak. Hangi koalisyon olursa Türkiye için iyi olur? Türk ekonomisi bir yılda üç seçim yaptı. Türkiye ekonomik anlamda güçlü bir şekilde yoluna devam ediyor. Koalisyon da bizim yeni siyasi hayatımızda yeni bir başlangıç noktası oldu. Bunun hangi partiyle yapılacağının konuşulmasının katkısı olacağını düşünmüyorum. ‘Şu partiyle olursa daha iyi olur’ demek, milli iradeyi dikkate almamak olur. Milli irade AK Parti’ye ‘biriyle anlaş, bir partiyle uzlaş’ dedi. AK Parti, hükümetin ana partisi olduğu sürece bugüne kadarki ekonomi politikalarımızda hiçbir değişikliğe müsaade etmeyecektir. Zaten görüşmelerde büyüme, istihdam, dış ticaret, bütçe, cari açık politikalarında ana mutabakatlar sağlandıktan sonra kiminle koalisyon kurulduğu önemli değil, Türkiye bir sıkıntı yaşamaz. Millet AK Parti’nin başkanlığında bir hükümet formülü üretti. Ben bunun kurulacağına inanıyorum. Olmaması durumunda da Türkiye bir yılda 3 seçim yaptı, bir seçim daha yaparsa bir şey mi olur? Piyasalar ve ekonomi seçimleri sevmez ama birşey de olmaz.”

Cep telefonu
13 milyar TL
Türkiye’de satılan cep telefonlarının cirosu

200 milyon TL
Türkiye’de satılan yerli cep telefonu cirosu

12.8 milyar TL
Türkiye’de satılan ithat cep telefonu cirosu

Beyaz Eşya
8.3 milyar TL
Türkiye’de satılan beyaz eşyanın toplam cirosu

6.7 milyar TL
Türkiye’de satılan yerli beyaz eşyanın cirosu

1.6 milyar TL
Türkiye’de satılan ithal beyaz eşyanın cirosu

Televizyon
5 milyar TL
Türkiye’de satılan TV’nin toplam cirosu

3.5 milyar TL
Türkiye’de satılan yerli TV’nin cirosu

1.5 milyar TL
Türkiye’de satılan ithal TV’nin cirosu

Dizüstü bilgisayar
2.1 milyar TL
Türkiye’de satılan dizüstü bilgisayarın toplam cirosu

650 milyon TL
Türkiye’de satılan yerli dizüstü bilgisayarın cirosu

1.4 milyar TL
Türkiye’de satılan ithal dizüstü bilgisayarın cirosu

Etiketler: zam , nihat zeybekçi


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı