Yerli turiste ’cazip tatil’ kampanyası

Selçuk YAŞAR/İSTANBUL
25.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Turizm Bakanlığı’yla TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği) yerli turiste cazip tatil olanakları sunmak için kampanya başlatacaklar. Turizm Bakanı Atilla Koç, "Geçtiğimiz yıl 21 milyon turist getirdik. Fakat 8 milyon Türk vatandaşı da turist olarak yabancı ülkelere gitti" dedi.

Yerli turistlerin büyük bir çoğunluğunun Kars’taki Ani Harabeleri’ni görmediğini belirten Koç, "Kendi tarihi ve turistik yerlerimize önem vermiyoruz. Ben bile, Türkiye’de 115 antik tiyatro olduğunu bakan olduktan sonra öğrendim" diye konuştu.

90 BİN ÇİNLİ GELDİ: Koç, erken rezervasyonlarda indirim kampanyası ve taksitli ödeme imkanlarıyla yerli turistlerin ülke içinde rahatlıkla tatil yapabileceklerini söyledi. Turizmin ülke ekonomisinin lokomotifi olduğunu belirten Koç, "Geçtiğimiz yıl uçak sayısının az olması nedeniyle Çin’den 90 bin turist geldi. Bu yıl THY’nın her gün sefer düzenlemesi nedeniyle bu sayının 250 bine çıkacağını tahmin ediyoruz" dedi.

KALİTELİ VE PAHALI TURİST: Koç, Türkiye’nin turizm açısından Rusya’da başlı başına bir sektör haline geldiğini, İngiltere’de de 40’a yakın tur operatörünün Türkiye’ye turist gönderdiğini anlattı. İngiltere’den gelen bu turistler için, "Kaliteli ve pahalı" diyen Koç, sözlerine "Kaliteli demekle, insanlık kalitesini kastetmedim" diye açıklama getirdi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı