Yerli takografla 1 milyar Euro içeride kalacak

Hürriyet Haber
12.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 11.07.2012 - 22:18

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) UND Lojistik Yatırım AŞ, Türktrust ve Aselsan, dünyada sadece 4 ülkede üretilebilen dijital takograf cihazını Türkiye’de üretmek için işbirliği yapıyor.

Aselsan tarafından üretilecek olan dijital takograflar, Türkiye’nin bu konudaki 1 milyar Euro’luk ithalatına da son verecek. Yerli dijital takografların önümüzdeki yıl hazır olması hedefleniyor. Bugüne kadar dijital takograflar için üretilen 50 bin adet kart da, 2014 başından itibaren, üretilecek dijital takograflarda kullanılmaya başlanacak. Türk malı dijital takograf, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, 46 ülkeye TOBB UND Lojistik Yatırım AŞ tarafından kurulacak satış ve servis ağı üzerinden ihraç da edilecek. Ocak ayında, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayımlanan yönetmelik gereğince 2014 yılından itibaren yurt içinde yük ve yolcu taşımacılığında kullanılan 3.5 ton üzeri taşıma kapasitesine sahip kamyon ve kamyonetler ile 9 ve daha fazla yolcu taşıyan minibüs ve otobüslerin AB standartlarında dijital takograf kullanması zorunlu olmuştu. Takografları değişecek yaklaşık 1 milyon araç ile yeni araçlarda kullanılacak ithal takografların maliyeti 1 milyar Euro olarak hesaplanıyor.

İleri teknoloji kullanılacak

Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Baykul, üretilecek dijital takograf hakkında şu bilgileri verdi: “Türk malı dijital takografda AB normlarındaki standart takograf özelliklerinin dışında, GPS modülü ile anlık yer bilgilerinin sorgulanması, sesli uyarı modülü, sürücü davranışlarının izlenmesi gibi özelliklerin bulunması hedefleniyor.”  

 

 


 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı