ANKARA HABERLERİ

Yerli savunma İngiltere’de görücüye çıktı

Doğahan GİRİTLİOĞLU
19.09.2017 - 14:04Son Güncelleme :

Uluslarası Savunma ve Güvenlik Ekipmanları Fuarı (DSEI), İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleşti. Avrupa’nın en büyük savunma ve güvenlik fuarında Türkiye’yi üretici nitelikte 23 şirket temsil etti.

Doğahan GİRİTLİOĞLU

Aselsan, Havelsan, Roketsan, SSM, Nurol Makina, BMC ve Otokar gibi Ankara merkezli firmalar fuarın öne çıkan yerli üreticileri oldu. Türk firmaların ürettiği ürettiği silahlı askeri araçlar, güdümlü füzeler ve siber güvenlik çözümler, uluslarası sanayi temsilcilerinden takdir topladı. Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, fuarda yabancı resmi heyetler ve savunma sanayi şirketleriyle temaslarda bulundu. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Alpay, 6 milyar dolarlık üretim hacmine ulaşan Türk savunma sanayinin yeni teknolojileri transfer etmek ve yeni iş birlikleri sağlamak için çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti. Alpay özetle şunları söyledi:

Yerli savunma İngiltere’de görücüye çıktı
ORTAK ÇALIŞMA, YERLİ İMZA

“Yabancı yatırımla ortak teknoloji ve ürün geliştirme yollarını kullanmalıyız. Sadece kısıtlama istemiyoruz, fikri mülkiyet hakları bizde olsun, tasarımda Türk mühendisleri çalışsın ve Türkiye’de üretilsin istiyoruz. Türkiye savunma sanayisi alanında bir başarı hikayesi yakalamış durumda. Yeni teknolojileri transfer etmeye çalışıyoruz ve yeni iş birlikleri arıyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bizzat bu işlerin arkasında durmasıyla oldu bunlar. Yoksa herkes bir yanından çeker, hiçbir proje ürüne dönüşemezdi.”

Yerli savunma İngiltere’de görücüye çıktı

 

JAPON DEVİNDEN ORTAKLIK TEKLİFİ

Türkiye’de SGK’nın kullandığı avuç içi damar tarama sistemini üreten Japon taknoloji firması Fujitsu da savunma ve güvenlik çözümlerini sergilediği standıyla DSEI’da görücüye çıktı. Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay’la bir araya gelen Fujitsu yöneticileri Havelsan, Aselsan gibi kurumlarla birlikte alt yüklenici olmak istediklerini belirtti. Şirketin savunma strateji ve çözüm konularından sorumlu başkanı Eric Bownes yerli imza taşıyacak projelere teknolojik destek sağlayabileceklerini belirterek, “Örneğin, İngiltere ile hükümetler arasında yapılacak bir anlaşma ile herhangi bir kısıtlama olmadan teknoloji ve yetenek paylaşımı yapabiliriz, birlikte teknoloji geliştirebiliriz” dedi. Fujitsu Savunma Dünya Başkanı Tim Gibson da, “Savunma ve güvenlik alanında dünyada 62. sıradayız. 23 ülkede çalışıyoruz. Türkiye’nin yaklaşımı da bizim bu tarzımızla örtüşüyor” ifadelerini kullandı.

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Yerli savunma İngiltere’de görücüye çıktı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Eylül 2017 tarihinde saat 14 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yerli savunma İngiltere’de görücüye çıktı haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:19
  • Guneş
   06:58
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:45
  • Akşam
   18:09
  • Yatsı
   19:37
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı