ANKARA HABERLERİ

Yerli sanayide büyük yatırım

Hürriyet Haber
02.04.2016 - 14:38Son Güncelleme : 02.04.2016 - 14:40

Deprem izolatörleri sistemini yüzde 100 yerli olarak Türkiye’de üretecek olan fabrikanın açılışı Kazan’da törenle yapıldı. Teknolojik İzolatör Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şuyun, deprem izolatörlerinin deprem anında binaları koruyacağını belirterek, “Deprem olması halinde bu sistemle yıkılan bina sayısı azalacak ve ölümlerin önüne geçilecek” dedi.

Hürriyet Haber

Teknolojik İzolatör Sistemleri AŞ Deprem İzolatörü Fabrikası, Kazan’da törenle açıldı. Açılışa Teknolojik İzolatör Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şuyun’la birlikte Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ve Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürü Murat Binici de katıldı. Törende konuşan Ahmet Şuyun, Türkiye’nin deprem kuşağında bulunduğunu hatırlatarak, “Ülkemiz yüz ölçümünün yüzde 92’si, büyük sanayi tesislerinin yüzde 75’i deprem kuşağında yer alıyor. Hastaneler, havaalanları ve iletişim merkezlerini yıkılmaktan çok çalışır halde tutmak gerekiyor. Deprem olması halinde bu sistemle yıkılan bina sayısı azalacak ve ölümlerin önüne geçilecek” dedi. AR-GE, mühendislik, patent ve üretimi ile Türkiye’nin ilk yüzde yüz yerli deprem izolatörü üretim tesisi olan tesisin Türkiye’de kurmaktan ötürü mutlu olduklarını vurgulayan Şuyun, fabrikanın kapasitesinin Türkiye’nin ihtiyacının yüzde 30’unu karşılayacak büyüklükte olduğunu kaydetti.

400 TON ETKİYE DAYANIKLI

Şirketin Ar-Ge ve Deprem Mühendisi Uğurcan Özçamur, simülasyon üzerinde sistemin çalışma prensiplerini gösterdi. Özçamur, fabrika bünyesinde üretilen cihazların deprem simülatörleriyle 400 tonluk etkiye maruz kaldıklarını belirterek, “400 ton etkiye ilave, maksimum yatay hızda 50 milimetre/ saniye hızla hareket ettirilmesiyle oluşturulan teste maruz kalan cihazların bu testleri başarı ile geçmesi halinde inşaat şantiyelerine gönderilmeye hazır hale oluyor” diye konuştu.

ÖZDEBİR: ÜLKE AÇISINDAN ÖNEMLİ

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir de, 30 sene önce Japonya’da benzer teknolojilerden bahsedildiğini, Türkiye’de bu teknolojilerin gelişmiş halini bulmaktan mutlu olduğunu belirtti. Özdebir, 1999 depreminden sonra Türkiye’nin genel anlamda inşaat politikasında değişiklik olduğunu belirterek, kalite ve standartların yanında güvenliğin de teknik anlamda desteklenmesinin ülke açısından önemli olduğunu dile getirdi.

ÖNCELİK HASTANELERDE

Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürü Murat Binici ise, Bakanlık olarak 2007 yılından beri izolatör sistemlerini kullandıklarını söyleyerek, deprem sonrası hastanelerin öncelikli kullanılan yapılar olduğunu, Bakanlığın bu konuda uzun yıllar çalışma yaptığına işaret etti. Binici, şöyle devam etti:
“Deprem kuşağı içinde olan Türkiye’de deprem sonrası hastanelerin kullanılması gerekir. Örneğin Van depreminde geleneksel yöntemler izolatör olmadan yapılmış hastanelerde, herhangi bir can kaybı olmadı. Ama şunu gördük, depremden sonra insanların psikolojik travmalarından dolayı hastanelerin içine girmeyi istemediler, hastaneleri kullanamadık. Uzun süre, hastanelerin güvenli olduğunu ifade edemedik, hastanelerimizde hizmet verme konusunda o dönemde problem yaşadık. Sağlık Bakanlığı olarak çıkarmış olduğumuz genelgede bir ve ikinci derece deprem bölgelerinde 100 yatağın üstünde olan hastanelerde deprem izolatörü kullanıyoruz, yerli izolatörlerle hem maliyet düşecek hem de yaygınlaştırmak kolaylaşacak.”

Etiketler: sanayi , yatırım , kazan

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Yerli sanayide büyük yatırım hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Nisan 2016 tarihinde saat 14 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yerli sanayide büyük yatırım haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Eylül 2017, Cuma
  • İmsak
   04:49
  • Guneş
   06:28
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:18
  • Akşam
   18:55
  • Yatsı
   20:22
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı