« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Yerli oyuncu kuralı kaldırılsın"

Anadolu Efes Antrenörü Mahmuti, "Bütün oyuncular aynı noktadan start alıyor. Kimin NBA'den, kimin köyden geldiği önemli değil" dedi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Basketfaul.com'a konuşan Mahmuti, yabancı sayısının tartışılabileceğini belirtirken, "Sahada belli sayıda Türk oyuncusu olması" kuralının kaldırılması gerektiğini de söyledi.

Geçmiş'te çalıştığı Efes takımlarına göre, en iyisinin 2012/13 kadrosu olup olmaıdğı yolundaki soruya, "En büyük fark bütçede. Genelde istediğimiz oyuncuları aldık ama geçmişle bu takımın farkı sahada ortaya belli olacak" dedi.

Mahmuti'nin yanıtlarından önemli satırbaşları şöyle:
-Geçen sezona göre 4 yeni oyuncumuz var. Birçok oyuncu geçen sezondan devam ediyor. Tabii ki daha iyi işler yapmak için bir kadro oluşturduk ama bunu sahada göreceğiz.

-Takımlar yönetmeliklere göre kadrolarında 3 yabancı oyuncu bulundurabilir, 6 yabancı oyuncu bulundurabilir. Bu tartışmaya açık bir konu. Ancak sahadaki yerli sayısı zorunluluğundan dolayı, pivotu değiştirirken guardı da değiştirmek zorunda kalması basketbol açısından iyi bir uygulama değil. Sahadaki Türk sayısı ile ilgili zorunlu sayı kaldırılmalı.

-Türkiye'de elbette, diğer bazı takımlar gibi bütün kulvarlarda zirveye oynamak istiyoruz. Euroleague için de iyi bir kadromuz var ancak burada çok gelenekli takımlar olduğu unutulmamalı.

-Oyuncuların sahada mücadele etmesi basketbolun olmazsa olmazı. Bundan dolayı övgüye gerek yok. Tabii bu takım olgusu ile oluşabilecek bir faktör. Bizim asıl yapmamız gereken, basketbolumuzun seviyesini daha yukarılara çekebilmek.

-Oyuncuların nereden geldiğini çok önemsemiyorum. Köyden de gelseler, NBA'den de gelseler bütün oyuncular aynı noktadan çıkış yapacak. Sonrasını kendileri belirleyecekler. Onların süresini ben vermem, onlar kendileri alır.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler