Ege Haberleri

  Yerli otomobil için güçbirliği çağrısı

  Hürriyet Haber
  23.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dünyanın önde gelen jant üreticileri arasında yer alan Jantsa’nın Genel Müdürü Ercan Çerçioğlu, sektörün el ele vererek yerli otomobil üretebileceğini söyledi, harekete geçilmesini istedi.

  OTOMOTİV yan sanayinde söz sahibi kuruluşlardan Jantsa AŞ’nin Genel Müdürü Ercan Çerçioğlu, Türkiye’nin bu alanda çok güçlü olduğunu belirterek, üreticilere işbirliği önerdi. Türk otomotiv yan sanayinin dünyada söz sahibi olduğunu, büyük markaların Türkiye’den tedarik ettiği yedek parçalarla üretim yaptığını belirten Çerçioğlu, şöyle devam etti;


  Dünyada kabul görür

  “Büyük markalara parça üreten Türkiye neden otomobil üretmesin? Türkiye’de otomotiv yan sanayinin gelmiş olduğu noktanın çok iyi anlaşılamadığını düşünüyorum. Otomotiv yan sanayimiz çok güçlü, dolayısıyla Türk aracı dünyada kabul görür. Ülkemizde dünyanın kaç ülkesinden, kaç değişik marka araç ithal ediliyor? Çin, Hindistan, İran’da arabalar üretilerek Türkiye’de satılıyorsa, Türk aracı da Türkiye’nin sosyopolitik etkisinin olduğu Afrika, Orta Doğu, Türk Cumhuriyetleri’nde rahatlıkla satılabilir. Hatta Balkanlar’da da satılabilir. Türkiye’nin şartları Kore’den, Malezya’dan çok daha iyi.”

   İşbirliği yapalım

  Çerçioğlu, üretilecek yerli otomobilin yurt içi ve dışında başarılı bir satış grafiği yakalayacağını düşündüklerini ifade ederek, “Otomobil üretmek hemen şu vizyonu sağlıyor, ‘otomobilini yapan, uçağını da yapar, uzaya da gider.’ Çok yüksek yatırım maliyetlerinden bahsediliyor. 1-2 milyar dolar deniliyor. Altyapı teknolojimiz mevcut. Sadece yeni tasarlayacağımız aracın kalıp maliyeti var. Biz Jantsa olarak elimizi taşın altına koymaya hazırız. Diyoruz ki, biz aracın jantlarını yaparız. Hiç bir kalıp maliyeti talep etmeyiz. Bu rakam yaklaşık 250 bin dolar civarında. Yan sanayicilerin benzer bir yaklaşım göstermesi halinde bu rakamlar çok daha makul seviyeye gelir. Güç birliği, işbirliği yapalım” dedi. ? A.A.

  ÇOK ORTAKLI

  Aydın’ın Sultanhisar ilçesine bağlı Atça beldesinde 1977 yılında 600 ortakla kurulan Jantsa, dünyanın sayılı üreticileri arasında yer alıyor. Yıllık 1 milyon 600 bin adet jant üretimi gerçekleştiren Jantsa, 2010 yılında 84 milyon 530 bin 430 liralık satış yaptı. 75 ülkeye jant ihraç eden, bugüne kadar iş makinesi, ağır vasıta, motosiklet gibi araçlar için jant üreten şirket, yeni İtalyan ortaklığı ile 2012’de otomobil jantı üretimine giriyor.  Jantsa’dan ürün alan markalar arasında Hyundai, Mercedes, Volvo, Otokar, Hydrama, Hidromek, BMC, Tırsan, Karsan, Temsa, Michelin ve Pirelli yer alıyor.

  GURUR DUYALIM

  Ercan Çerçioğlu, Türkiye’de bu konuda bilgili, kalifiye eleman sıkıntısı bulunmadığını, yerli otomobilin de hayal olmadığını söyledi. Çerçioğlu, “Nasıl bir Alman, hava alanından çıktığı zaman trafikte kendi ürettiği otomobili görüp, gurur duyuyorsa, ben de gittiğim ülkede demeliyim ki ‘işte benim ülkem burada.’ Jantsa olarak bu gururu artık duymak istiyoruz. Türk tankını yapan yerli otomobili de yapabilir. Bunu yapamıyorsak yazık bize” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı