İZMİR HABERLERİ

Yerli ilaç sanayisinin gelişmesine Ege Üniversitesi'nden destek

DHA
21.06.2017 - 12:04Son Güncelleme :

EGE Üniversitesi İlaç Geliştirme ve Farmakokinetik Araştırma Uygulama Merkezi (ARGEFAR) Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Sibel Göksel, Sağlık Bakanlığının desteği ile yerli ilaç sanayisinin geliştirilmesi için yapılan çalışmalarda merkezlerinin önemli bir ihtiyacı karşıladığını söyledi.

DHA

Prof. Dr. Göksel, bugün kadar 4 adet ilaç adayı molekülün FAZ 1 çalışmasının, muadil ilaç çalışmaları kapsamında da 65 biyoeşdeğerlik kliniği analizinin tamamlandığını belirtti.

İlaçta dışa bağımlılığın azaltılması için yerli ilaç sanayinin geliştirilmesinin çok önemli olduğunu belirten ARGEFAR Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Sibel Göksel, özellikle çok uluslu şirketlerin ilaç araştırma taleplerinin karşılanmasında ARGEFAR'ın önemli çalışmalara imza attığını söyledi. FAZ 1 klinik araştırmalar kapsamına giren ilaç adayı molekülün insanlarda ilk kullanım aşaması çalışmalarının ancak Sağlık Bakanlığı onaylı, ruhsatlı merkezlerde yapılabildiğini hatırlatan Prof. Dr. Göskel, "Bugüne kadar sağlıklı gönüllülerde 3 adet, hastalarda bir adet Faz 1 çalışmayı tamamlamış bulunuyoruz" dedi. Göksel, geniş akademik kadrosu, sağlık bilimlerindeki yoğun bilgi birikimi, hayvanlar ve insanlar üzerinde yapılan çalışmalar için oluşturulmuş etik kurulları ve multi-disipliner laboratuvar olanakları ile Ege Üniversitesi'nin Türkiye'de bu çalışmaları gerçekleştirecek sayılı merkezlerden biri olduğunu söyledi.

MUADİL İLAÇ ÇALIŞMALARI DA YAPILIYOR

Piyasada muadil ilaç adı ile bilinen 'jenerik ilaç' çalışmalarının da ARGEFAR çalışmaları içinde yer aldığını belirten Prof. Dr. Sibel Göksel, "Bu çalışmalarda muadil olarak üretilen yeni ilacın uygulandığı bölgeden kana geçiş oranı (biyoyararlanım), orijinal ilacın kana geçiş oranıyla karşılaştırılır ve biyoyararlanımların birbirine belli oranlarda denk olması istenir. ARGEFAR Biyoeşdeğerlik Kliniği'nde bugüne kadar 65 adet biyoyararlanım/biyoeşdeğerlik çalışması tamamlanmıştır" bilgisini verdi.

GÖNÜLLÜLERİN DESTEĞİNE İHTİYAÇ VAR

Tüm ilaç araştırmalarının insanlar üzerinde gerçekleştirilen aşamaları için gönüllülere ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Prof. Dr. Göksel, ARGEFAR'ın gönüllü havuzunda 18-55 yaş arası 3 bin gönüllü bulunduğunu, ancak 'ilaç araştırmalarında gönüllülük kültürünün' daha da geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Hastaların, hastalıklarının tedavisinde henüz ruhsatlandırılmamış ilacı kullanma ve potansiyel yarar sağlama konusunda oldukça istekli olduğun belirten Göksel, "ARGEFAR, Faz 1 araştırmalar ve biyoeşdeğerlik-biyoyararlanım araştırmalarına katılma konusunda sağlıklı bireyleri gönüllülüğe davet aşamasında da önemli bir misyonu üstlenmiş durumda. Gelecek günlerde 'ilaç araştırmalarında gönüllü olma' temasını işleyen eğitim toplantıları yapmayı planlıyoruz" dedi.

 

Etiketler: izmir , Sanayi Grubu

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Yerli ilaç sanayisinin gelişmesine Ege Üniversitesi'nden destek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Haziran 2017 tarihinde saat 12 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yerli ilaç sanayisinin gelişmesine Ege Üniversitesi'nden destek haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

08 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:25
 • Guneş
  08:09
 • Öğle
  13:14
 • İkindi
  15:43
 • Akşam
  17:58
 • Yatsı
  19:31
Sayfa Başı