Gündem Haberleri

  Yerli Bonnie & Clyde

  Hürriyet Haber
  20.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Doğukan, suç makinesi ana-babadan dünyaya geldi. Annesi, uyuşturucu sattığı için yargılanıyor. Kuyumcu gasp eden babasının da idamı isteniyor.

  DOĞUM tarihi 17 Nisan 1999. Firardaki bir babayla, tüm hamileliği korku içinde geçmiş annesi, hastaneden kaçırırcasına evlerine getirdiler minik bebeklerini. Şanlıurfa, onlar için bir kurtuluştu. Adaletten kaçıyorlardı. Kimse onları, onlar da kimseyi tanımıyordu. Yine de aylar korku içinde geçti. Doğukan'ın küçük mavi gözleri, hayatı çok erken tanıdı.

  Babası Eşref Özsütçü ile annesi Esma, 1996 yılında evlenmişlerdi. Annesinin ilk evliliğinden Koray adında bir oğlu vardı. Doğukan'a sahip olmayı evliliklerinin ilk gününden itibaren çok istediler. Yaşamları, Esma Özsütçü'nün Şile'deki 'Cappucino' adlı kafeteryasında uyuşturucu bulunmasıyla seyrini değiştirdi.

  Kuyumcuda gasp

  Bir tekstil şirketinde servis şoförü olarak çalışan Eşref Özsütçü, eşinin avukat parasını karşılamak için arkadaşları Maşallah Sıpan ve Mehmet Er'le Çerkezköy'de bir kuyumcuya girerek, 800 milyon lira ile 10 kilo altını gasp etti. Esma Özsütçü, 11 ay yattığı cezaevinden tahliye olmuştu. İddiasına göre kocasının suçunu bilmiyordu. Antalya'ya yerleştiler. İlk evliliğinden Koray adında bir oğlu olan Esma Özsütçü, Doğukan'a hamile kaldı. Üç aylık hamileyken bir sabah polisler kapıyı çaldı. Eşref Bey evde yoktu. Esma Hanım, ‘‘Pencereden eşimin geldiğini gördüm. Kahvaltılık almaya çıkmıştı. Sabahın o saatinde beni görünce şüphelendi. Kömürlüğe saklanıp, yukarıya arkadaşı Mehmet'i gönderdi’’ diyor.

  Eşref Özsütçü'nün 16 ay sürecek kaçış öyküsü böyle başladı. Esma Özsütçü, eşinin peşinden gitmeye karar verdi. ‘‘Kocamın gasp yüzünden arandığını öğrenince, ayrılmaya karar verdim önce. Eşref evi arayıp, beni ikna etti. Oğlum Koray ve karnımda bebeğimle Şanlıurfa'ya, kocamın yanına gittim.’’

  Sahte kimlikle, kapalı perdeler ardında Şanlıurfa'da aylar geçti. Esma Özsütçü, ördüğü süs şapkalarını satıyordu. ‘‘Teslim olmak için oğlumuz Doğukan'ın doğmasını bekledi. Onun gök mavisi gözlerini görünce ise vazgeçti.’’

  Kocamı bekleyeceğiz

  Diyarbakırlı Eşref Özsütçü, gasp ve sahte kimlik bulundurmak suçlarından 18 sene dört ay hüküm giydi. Eşi Esma, ‘‘Yedi sene yatarı var kocamın. Onu oğullarımla bekleyeceğiz’’ diyor. Eşinin, idamla yargılandığı davadan beraat edeceğine inanıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı