Yerin 30 metre altında alışveriş merkezi

Hürriyet Haber
05.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

YERALTINDA iki büyük alışveriş merkezi oluşturuluyor. Yerin 30 metre altında inşa edilen İstanbul Metrosu’nun Levent ve Gayrettepe istasyonlarında bulunan toplam 93 dükkanın, ünlü firmalara çağrı yapılarak kiralanması ve kentin büyük alışveriş merkezlerinin benzerlerinin oluşturulması düşünülüyor.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Metrosu sisteminin işletilmesi ve bakımının yanısıra dükkanlarının da 10 yıl süreyle değerlendirilmesi konusu İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi gündemine geldi. İlgili komisyona gönderilen teklifin bugünlerde Meclis’e gelmesi bekleniyor. Konunun Meclis’te görüşülmesinden sonra verilecek karar, İstanbul Valiliği tarafından onaylanırsa ihale işlemlerine başlanacak. Bir süre önce aynı konuyla ilgili benzer bir teklif, 30 yıllık bir süreyi içerdiği gerekçesiyle İstanbul Valiliği tarafından onaylanmamıştı.

Çok talep var

İstanbul Metrosu ve dükkanlarının işletilmesi ve bakımının 10 yıl süreyle devredilmesi konusunda açılacak ihaleye, İstanbul Büyükşehir Belediye kuruluşlarından ve halen metroyu geçici olarak işletmekte olan İstanbul Ulaşım A.Ş.’nin yanısıra istekli firmalar da katılabilecek. İstanbul Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Abdurrahman Gündoğdu, ihaleyi kazanmaları halinde, Gayrettepe ve Levent istasyonlarındaki 93 dükkanın davet usulüyle ünlü firmalara kiralanarak, büyük alışveriş merkezleri oluşturulmasının planlandığını söyledi. İhaleye başka kuruluşların da katılabileceğini belirten İstanbul Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Abdurrahman Gündoğdu, şöyle konuştu: ‘‘Pek çok firma dükkan kiralamak istiyor. Ancak biz, ünlü, büyük firmalara davet usülüyle kiralamayı düşünüyoruz. Kentimizdeki büyük alışveriş merkezlerini örnek alacağız, davette bulunacağız.’’

Dükkan sayısının kesin olmadığını, bazılarının bölünerek, küçültülebileceğini ve böylece sayılarının daha da artabileceğini belirten Gündoğdu, İstanbul’un en güzel alışveriş merkezlerini oluşturmaya çalışacaklarını söyledi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı