Gündem Haberleri

  Yerim Meclis

  Serpil KIRKESER - Murat KAZANCI / DHA - İSTANBUL
  01.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İkinci Ergenekon Davası’nda dün taleplerin alındığı bölümde CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay söz aldı.

  “Benim yerim Meclis’tir. Yarın (Bugün) 1 Ekim ve Meclis açılıyor. Heyetinizin milletin iradesine saygı göstererek, sorunların çözüm yeri olan meclisin tam olarak toplanması için bir adım atılmasını diliyorum. Meclis’e gitsem de mahkemeye çağrıldığımda burada olacağım. Yargılanmak istiyorum” ifadelerini kullandı.
  Milletvekili seçilmesinin ardından tahliye edilmemesini eleştiren Balbay, “Bizi hükümete karşı suçlardan yargılamaktasınız. Lütfen bunun ayrımını yapın. Hangi suçların bu kapsama girdiğinin kanunla düzenlendiğini belirtmişsiniz. Kanun yok. Siz heyet olarak yeni bir içtihat oluşturmaktasınız. Kırmızı ışıkta geçmek, ihaleye fesat karıştırmak, evrakta sahtecilik de devlete karşı suç işlemektir. Kendiniz içtihat oluşturuyorsunuz” dedi.
  3 sanık tahliye edildi
  Duruşma sonunda, 3 yılı aşkın süredir tutuklu olan Osman Gürbüz, Ersin Gönenci ve Mehmet Koral tahliye edildi. Mahkeme heyeti, Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal’ın da aralarında bulunduğu 18 sanığın da tutukluluk halinin devamına karar verdi. Duruşma salonundaki CHP’nin Zonguldak ve İzmir teşkilatlarına üye izleyiciler, Balbay ve Haberal’ın tahliye edilmemesi üzerine mahkeme heyetini yuhaladılar. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, haklarında işlem yapılması için bu kişilerin kamera kayıtlarından tespit edilmesi talimatını verdi.
  Öte yandan Balbay’ın “Silivri Toplama Kampı-Zulümhane” isimli kitabında “gizli tanık Kıskaç”ın gerçek kimliğini açıkladığı iddiasıyla yargılandığı davaya dün İstanbul 25’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmada TBMM Başkanlığı’ndan gelen Balbay’ın dokunulmazlığı bulunduğu yolundaki yazıyı okuyan Hâkim Kadir Alpar, kamu davasının durmasına karar verdi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı