OSMANİYE HABERLERİ

Yerfıstığından fıstık yağına aflatoksinlerin geçiş miktarı araştırılacak

DHA
14.04.2016 - 12:43Son Güncelleme :

Yerfıstığından fıstık yağına aflatoksinlerin geçiş miktarı araştırılacak

DHA

 

OSMANİYE Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Adnan Bozdoğan, yerfıstığından fıstık yağına aflatoksinlerin geçiş miktar ve koşullarının araştırılacağını söyledi.
Yrd. Doç. Dr. Adnan Bozdoğan tarafından hazırlanan ve TÜBİTAK 3001 Başlangıç Ar-Ge Projeleri Destekleme Programına sunulan "Osmaniye İlinde Üretilen Bazı Yer Fıstıklarının ve Bu Fıstıklardan Elde Edilen Yağların Aflatoksin Yönünden İncelenmesi" başlıklı proje kabul edildi.
Proje yürütücüsü Bozdoğan'ın yanı sıra, araştırmacı olarak Yrd. Doç. Dr. Kurban Yaşar ve Hitit Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Bülent Kabak yer aldı. 15 ay sürecek olan projede 1 yüksek lisans öğrencisinin de bursiyer olarak görev alacağı belirtildi.
Projede hakkında bilgiler aktaran Bozdoğan, Osmaniye ilinde üretilen, şekil ve boyut bakımından tüketime uygun olmayan ve yağ fabrikalarına gönderilen yerfıstıkları kullanılacağını ifade ederek yemeklik yağ üretiminde uygulanan endüstriyel üretim yöntemi de dahil olmak üzere 4 farklı ekstraksiyon yönteminin fıstık yağındaki aflatoksinler B1, B2, G1 ve G2 üzerine etkisinin incelenmesinin yanında yerfıstığından fıstık yağına aflatoksinlerin geçiş miktar ve koşullarının araştırılacağını söyledi.
Bozdoğan, proje sayesinde elde edilecek bulguların fıstık yağı üretiminde kullanılan yerfıstıklarında ve bu fıstıklardan elde edilen yağlardaki aflatoksin miktarını ortaya koyacağını belirterek şöyle dedi:
"Yağlarda aflatoksin tespit edilmesi halinde yer fıstıklarında detoksifikasyon denemeleri gerçekleştireceğiz. Elde edilecek bulgulara göre yer fıstığından, fıstık yağına toksin geçişinin olmadığı üretim yönteminin belirlenmesi sağlanacak ve gıda güvenliği açısından önemli riskler oluşturan aflatoksinler konusunda gerekli tedbirlerin alınması mümkün olacaktır"

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA)

İE(BK)(14.4.2016,FOTOĞRAFLI)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Osmaniye haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Osmaniye ilinden Yerfıstığından fıstık yağına aflatoksinlerin geçiş miktarı araştırılacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Nisan 2016 tarihinde saat 12 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yerfıstığından fıstık yağına aflatoksinlerin geçiş miktarı araştırılacak haberi güncellenecektir.

OSMANİYE NAMAZ VAKİTLERİ

21 Şubat 2018, Çarşamba
 • İmsak
  05:50
 • Guneş
  07:10
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:58
 • Akşam
  18:27
 • Yatsı
  19:42
Sayfa Başı