ANKARA HABERLERİ

Yerel yönetimler rüzgar enerjisi üretsin önerisi

Hürriyet Haber
01.07.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Elektrik Mühendisleri Odası’nın 2. Rüzgar Enerjisi Sempozyumu’nun (RÜGES’09) sonuç bildirgesi yayımlandı.

Hürriyet Haber

Bildirgede, "Enerji gereksinimimiz gelecek nesiller de dikkate alınarak olabildiğince yenilenebilir, temiz ve kendi öz enerji kaynaklardan karşılanması gerekmektedir. Türkiye öncelikli olarak rüzgar enerjisi yatırımlarını artırıp, rüzgar türbinlerinin yapımını gerçekleştirmelidir. Bu amaçla yeterli teknolojiye sahip yerli sanayi, türbin üretimi konusunda desteklenmelidir" denildi.

Görüş alınacak

Enerji politikaları oluşturulurken ilgili oda, sendika, sivil toplum kuruluşlarının da görüşlerine başvurulması ve kamu çıkarlarına hizmet eden politikalar geliştirilmesi gerektiği vurgulanan bildirgede şu önerilere yer verildi:

"Enerji kullanımında tasarruf yöntemleri konusunda halk bilinçlendirilmeli ve özellikle sanayide enerji verimliliğini arttırıcı projeler geliştirilmelidir. Üniversitelerde rüzgar enerjisi dönüşüm sistemleri gibi yeni ve yenilenebilir enerji kaynakları konusunda yapılacak olan yüksek lisans ve doktora çalışmaları teşvik edilmeli ve desteklenmelidir. Üniversitelerimizin, topluma örnek olması açısından, çevreye duyarlı, iklim dostu yerleşke projeleri yapmaları ve örnek projeleri üretmeleri gerekmektedir. İletim/dağıtım sistemine bağlanacak olan rüzgar santralarının şebeke bağlantı sorunları ve çözümleri için mutlaka üniversitelerle ortak çalışmalar yapılmalıdır.

Meclis gündeminde

Yerel yönetimlerin, kendi olanakları çerçevesinde, küresel ısınmaya karşı harekete geçmeleri, yenilenebilir kentsel politikalar üretmeleri, üniversitelerle işbirlikleri yaparak, halkın yararlanacağı, rüzgar, güneş gibi yenilenebilir enerji projeleri başlatmaları gerekmektedir.

Meclis gündeminde olan yenilenebilir enerji kaynakları kanunu değişiklik tasarısı yeni rant kapıları açılması amaçlı değil yenilenebilir enerji kaynaklarının önünü açıcı biçimde düzenlenmelidir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Yerel yönetimler rüzgar enerjisi üretsin önerisi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

19 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:12
 • Guneş
  07:59
 • Öğle
  12:57
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:34
 • Yatsı
  19:09
Sayfa Başı