ANKARA HABERLERİ

Yerel yönetimler dünyaya açılıyor

Hürriyet Haber
04.01.2012 - 00:00Son Güncelleme :

Türk yerel yönetimler, Türkiye’nin son yıllarda uluslararası arenada etkinliğinin artmasıyla birlikte birçok uluslararası kuruluşta rol almaya başladı.

Hürriyet Haber

Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, belediyeler, il özel idareler ve büyükşehir belediyeleri, son birkaç yılda kentler arasındaki diplomaside önemli ilerleme kaydetti.
Yerel yönetimlerin birçoğu, medeni ihtiyaçları karşılamak ve sosyal kültürel hayata katkı sağlamanın yanı sıra uluslararası alanda yapılacak işbirliğinin kentlere önemli fayda sağlayacağı düşüncesiyle hareket ederek, uluslararası faaliyet gösteren birçok kuruluşa üye oldu.

Yeni düzenlemeler

Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı bir raporda, 1995 yılından bu yılın nisan ayına kadarki dönemde, belediyeler, il özel idareleri ve büyükşehir belediyelerinin üye oldukları uluslararası kuruluşlar, yurt dışında yaptıkları işbirlikleriyle ilgili istatistik veriler yer alıyor.
Ulusal düzeyde yürütülen diplomatik ilişkilerin yerel düzeydeki ilişkilerle desteklenmesiyle ülkeler arasındaki karşılıklı işbirliğinin daha yaygın bir alana yayılmasına katkı sağlayacağı düşüncesinden hareketle yapılan yerel yönetimler mevzuatındaki düzenlemelerin ardından, Türk yerel yönetimler birçok uluslararası kuruluşa üye olarak aktif rol üstlendi.
Uluslararası kuruluşlar ile Türkiye’nin farklı bölgelerinden yerel yönetimler arasında, 1995’ten 2005’e kadar 42 üyelik sözleşmesi yapılırken, 2005’ten bu yılın nisan ayına kadarki dönemde ise bu rakam 123’e ulaştı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Yerel yönetimler dünyaya açılıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

19 Şubat 2018, Pazartesi
 • İmsak
  06:06
 • Guneş
  07:30
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:06
 • Akşam
  18:35
 • Yatsı
  19:53
Sayfa Başı