Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yerel yönetimler

Emin ÇÖLAŞAN

Ortaoyunda dönüşen hükümet işinden, milyonlarca insanımız gibi ben de bıktım ve tiksindim. Ne halleri varsa görsünler, hükümetleri hepsine hayırlı olsun.

Ortalıkta en az hükümet kadar önemli olan ve hep gözden kaçan yerel yönetimler var. Eğer 18 Nisan günü seçim yapılacaksa, genel seçim kadar yerel seçimler de önemli olacak. 1994 yerel seçimlerinde diğer partiler birbirine düştü ve aradan Refah'ın adayları çıktı. Örneğin Ankara'yı perişan eden ve ismi büyük yolsuzluk olaylarına karışan İ nokta Melih isimli şahıs, SHP-CHP kapışması nedeniyle aradan fışkırıp 600 oy farkla Ankara'nın başına geçti.

Deniz Baykal, siyasal yaşamının belki de en olumlu kararını dün Murat Karayalçın'a tebliğ etti. Göz göre göre DSP'ye kaptırdığı Doğan Taşdelen'den sonra, Ankara için en olumlu adayı seçti.

Murat Karayalçın, belediye başkanlığı döneminde çok başarılıydı. Kendini herkese sevdirdi. İyi işler yaptı. Çalıp çırpmadı. Adaylığı kesinleşirse, Ankara'da hemen her kesimden oy alacağına inanıyorum.

***

Türkiye'nin nabzını tuttuğumuzda karşımıza ilginç bir gerçek çıkıyor. Tansu Çiller ve partisi, bu kez özellikle büyük kentlerde oy kaybına uğrayacak. Büyük yerleşim birimlerinden zaten oy alamayan bu parti, göreceksiniz ki, kazanmış olduğu belediyeleri bile yitirecek.

Yeter ki büyük kentlerde diğer partiler ‘‘adam gibi aday’’ göstermeyi becersinler.

DYP'nin örneğin İzmir, Adana, Antalya gibi kentlerimizi bir daha kazanması mümkün değil. İzmir'de Burhan Özfatura, Adana'da Aytaç Durak yıpranmışlar, halkın sevgisini ve güvenini yitirmişler.

Antalya'da Hasan Subaşı, Bayan Tansu'nun en önemli karşıtlarından biri. Onun hakkında çok ağır laflar söylüyor. Ancak Bayan Tansu başına gelecekleri iyi bildiğinden, yine de Subaşı'yı aday göstereceğini söylüyor.

Korku belası!

İzmir, İçişleri Bakanı Kutlu Aktaş'a hayran. Bu ilimizde valilik yaptığı dönemde saygın ve dürüst kişiliği ile kitlelerin sevgisini toplayan Aktaş bir partiden aday olsa, belediye kesin onun olacak.

***

Burada bütün partilere ve kamuoyuna çok önemli bir uyarıda bulunmak istiyorum. Belediye başkanlıkları kadar önemli olan bir konu da belediye meclisi üyeliği.

Bunu pek çoğumuz bilmiyoruz. Bundan yararlanan partiler de, belediye meclisi üyelikleri için listeye rastgele adam dolduruyorlar. Oysa bu görevde çok önemli avantalar var. Özellikle imar vurgunları mutlaka buradan geçiyor.

Partiler, bu listeleri hazırlarken lütfen ‘‘adam gibi adamlar’’ bulsunlar.

Aksi takdirde belediye meclislerinde çeşitli ittifaklar oluşuyor, inanılmaz boyutta rant paylaşımı yapılıyor.

Aradan çıkan birkaç düzgün ve namuslu adamın sesini ise hiç kimse duymuyor.

***

Türkiye siyasetinde yıllar boyu bize bir yutturmaca yapıldı ve çoğumuz buna kandık. ANAP ile Refah Partisi genel siyaset boyutunda sanki birbirlerinin karşıtlarıymış gibi davrandılar.

Oysa durum en azından Ankara'da farklıydı.

Örneğin Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Refah Partili üyeler azınlıktı. Bu partiden seçilen İ nokta Melih Ankara'yı perişan ederken ve ismi nice yolsuzluklara karışırken, Belediye Meclisi'nin kendisini düşürmesi işten bile değildi.

Ama olmadı!.. Çünkü oradaki ANAP'lı üyeler, en başından bugüne kadar İ nokta Melih'le anlaşıp ona arka çıktılar, destek verdiler. Bugün Ankara'da bunca yolsuzluk ortaya çıkmışsa, şeriatçı kesimler zengin edilmişse, bu dosyalar DGM'ye gönderilmişse ve bütün bunlara karşın İ nokta Melih halen makamında oturuyorsa, bunun tek sorumlusu ANAP'tır. Belediye Meclisi'ndeki ANAP'lı üyelerdir.

Bu nedenle, belediye meclisi üyelikleri çok önemlidir. Oraya satılık, avantacı, vurguncu tipler seçildiği takdirde işler kötüye gitmektedir.

İşin ilginç yanı, kamuoyu bunları bilmez. Belediye meclisi üyeliğinin önemini kavrayan parti ve kişi sayısı çok azdır. O nedenle buralara genelde asalak, avantacı, vurguncu takımı çöreklenir ve parti ayırımı gözetmeden kendi çıkarlarını kollar.

Hele hele ve özellikle büyük kentlerimizde belediye meclisi üyeleri tarafından tezgâhlanan ‘‘imar vurgunları’’ ve ‘‘rant paylaşımı’’ çok tatlıdır!

Nedense bizim siyasetçilerin gözü hep milletvekili ya da belediye başkanı seçilmeye yönelmiştir. Bu durumda belediye meclisleri çoğunlukla gözden kaçar, küçümsenir, önem verilmez ve avantacı takımına kalır. Oralarda olup bitene medya ve kamuoyu tarafından önem verilmez, paylaşımları kimsenin ruhu bile duymaz.

Yerleşim birimlerinin yerel yağması belediyelerde ve belediye meclislerinde tezgâhlanır.

Bu yüzden, önümüzdeki yerel seçimlerde partiler, medya ve kamuoyu, bu yerel yönetimler konusunda duyarlı ve dikkatli olmalıdır. Parlamento'dan umudumuzu çoktaaan kestik, hiç değilse buralara düzgün, namuslu, hırsız olmayan birilerini seçtirsinler.

***

Sevgili okuyucularım, ülke gündeminde çok önemli olaylar olmadığı takdirde, yarınki yazımda size devlet belgelerinden oluşan bir dosya açacağım. Ankara'daki beş yıllık icraatını ‘‘Falancadan şu kadar tazminat kazandım, kâra geçtim. Kendime çiftlik alacağım’’ gibi sözlerle özetleyen İ nokta Melih'in bazı marifetlerini, devletin ve milletin parasının kimlere nasıl hortumlandığını bu dosyada göreceksiniz.X

YAZARIN DİĞER YAZILARI