Ege Haberleri

EGE

  Yerel yönetimde kadın eleniyor

  İZMİR, (DHA)
  06 Eylül 2013 - 01:37Son Güncelleme : 05 Eylül 2013 - 15:20

  İZMİR Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (EKOKAM) Müdürü Itır Bağdadi, kadın temsilinde genel seçimlerde artış görülmesine rağmen, yerel seçimlerde kadın adayların geri plana itildiğini söyledi.


  Son milletvekili seçimlerinde kadınların mecliste Cumhuriyet tarihinin en yoğun temsil oranına sahip olduğunu belirten Bağdadi, “Şu anda TBMM’de kadınların temsil oranı yüzde 14. Ancak yerel yönetimlere baktığımızda durum çok kötü, hatta kadının varlığı yerel düzeyde yoktur. 2009 yerel seçimlerinde seçilen belediye başkanlarından sadece yüzde 0.9’u kadın. Belediye meclis üyelerinin yüzde 4.2’si ve il genel meclis üyelerinin yüzde 3.3’ü kadın. Yerel yönetimlerde tüm bu veriler toplandığında kadının temsili yüzde 1.2’dir” diyerek, vahim tabloyu ortaya koydu.

  Yerel yönetimde kadın eleniyor

  Göstermelik konuluyor
  Siyasi partilerin kadın adaylara ihtiyaç duyduğunu ancak onlara göstermelik olarak listelerinde yer verdiğine vurgu yapan Bağdadi, “Kadın adaylar bazen partide tanınmış bir erkeğin aile üyesi olduğu için listelere giriyor. Bazen de o bölgenin önde gelen doktor, akademisyen, mühendis, mimar, öğretmen gibi kendini profesyonel anlamda tanıttığı bir noktadan partide aday gösterilebiliyor. Durum böyle olunca siyasete giren kadınlar aslında her kadını da temsil etmemektedir. Mesela toplumumuzda çok fazla ev kadını mevcutken, bunlar siyasette çok daha nadir görülmektedir. Kadın adaylar en az erkekler kadar eğitimli ve başarılıyken, çoğu zaman erkek adaylarda aranmayan özellikleri taşımak durumunda kalmaktadırlar. Bu yüzden kadın adaya açık olduğunu söyleyen partiler bile aslında her kadın adaya açık değildirler. Kadınlar arasında da ayrımcılık yapılmaktadır” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı