"Cengiz Semercioğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Cengiz Semercioğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Cengiz Semercioğlu

Yerel seçim dedikoduları

Yerel seçimlerde adaylık süreleri yaklaştıkça İstanbul’da kulaktan kulağa öyle siyasi dedikodular dolaşıyor ki, paylaşmasam olmaz...

İşte kulislerde konuşulanlardan bir demet:
Büyükşehir’e Numan
Kurtulmuş mu?

Erdoğan sonrası Ak Parti liderliği için adı geçen Numan Kurtulmuş’un ismi son günlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’yla birlikte anılıyor.
Son Amerika gezisinde Başbakan Erdoğan’ın yanından ayırmadığı Kurtulmuş için bir dönem İstanbul’dan sonra Başbakanlık yolunun açılacağı iddia ediliyor.
Sarıgül, AK Parti’nin
adayı olur mu?
İşte duyanların ağzını açık bırakan en son iddia... Sarıgül’ün Ak Parti’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olacağı kulaktan kulağa yayılıyor.
İddia sahiplerinin iki argümanı var: “1- Başbakan İstanbul’u asla kaybetmek istemiyor, Sarıgül’le İstanbul garanti... 2- Sarıgül garanti olmayan yerden seçime girmez, CHP ile kıl payı kaybetme riskindense Ak Parti ile garanti bir seçimi tercih eder” diyorlar... Olmaz olmaz demeyin, siyasette her şey olur.
Beşiktaş’a Ümit Boyner
TÜSİAD Başkanlığı ve sonrasında hükümete karşı dik duruşuyla dikkat çeken Ümit Boyner, CHP’nin en çok ikna etmek istediği isimlerin başında geliyor. Bu yüzden Boyner’e kazanacağı garanti bir yer olan Beşiktaş’ı önermeye hazırlanıyor CHP. Tek problemin Boyner’in yerel yönetimdense, merkez siyaseti düşünmesi olduğu konuşuluyor...
CHP’nin kozu kadın adaylar
CHP’nin 2014 yerel seçimlerinde en büyük kozunun güçlü kadın adaylar olacağı konuşuluyor.
Ümit Boyner dışında Beyoğlu, Çankaya hatta Ankara Büyükşehir için bile güçlü kadın adaylar çıkarmak, CHP’nin bu yerel seçimlerdeki en büyük kozu olacak.
Alabora gündemde değil
Memet Ali Alabora’nın kendisi de CHP’den Beyoğlu Başkan Adayı olmayacağını açıkladı.
Konunun CHP kanadında da gündeme gelmediği söyleniyor.
CHP böyle bir yoklamayı bile yapmamış Alabora nezdinde. Gündemde yok ama CHP resmi bir teklif götürse dahi Alabora kapısı kapalı...

Avrupa’ya gidecek takımlar: Kasımpaşa Başbakan’ın... Kayseri Cumhurbaşkanı’nın...

UEFA, Fenerbahçe ve Beşiktaş’a verdiği cezaları açıkladıktan sonra duyduğum en ilginç yorumlardan biri Onur Belge’den geldi.Bir spor kanalına bağlandı Belge ve şunları söyledi:
“Sokakta halkı dinliyorum. Ne diyorlar biliyor musunuz? Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın UEFA’dan ceza almasında bizim siyasiler etkili oldu...”
Olayı Gezi Parkı’na bağlayacak sandım. Malum Beşiktaş ve Fenerbahçe taraftarı meydanlardaydı.
Öyle olmadı, Onur Belge vites büyüttü, dedi ki;
“Çünkü bu iki kulüp Avrupa’ya gitmezse yerlerine kim gidecek; Kasımpaşa ve Kayserispor...
Kasımpaşa Başbakan’ın semti, Kayseri Cumhurbaş-kanı’nın memleketi...
Bu takımların Avrupa’ya gitmesinin yolu açıldı.”
Pes, pes, pes dedim...
Çok komplo hikâyesi duyduk ama bu kadarını duymamıştık. Tamam, sokaktaki vatandaş belki bunu konuşur ama TSYD Başkanlığı yapmış bir gazetecinin buna inanıp, televizyonda dile getirmesi vahim. Aydınlık’ta yazmanın etkisi olsa gerek...

Vicdanlı yapımcılar

Günümüz yapımcıları mesleğe ömrünü vermiş usta oyunculara yardım eli uzatmakta çok daha fazla cömertler. Eski Yeşilçam oyuncuları gibi otel odalarında yokluk içinde hayata veda etmelerine göz yummuyorlar.
Bakın Birol Güven mesela...
Gerçekten vicdan sahibiymiş...
Sağ bacağı kesilen Yalçın Menteş’i hastaneden çıktıktan sonra evinde ilk ziyaret edenlerden oldu.
Ve ATV’ye çekeceği “Doksanlar” dizisinde rol teklif etti Menteş’e...
Bacağını kaybetmiş, hasta yatağında yatan, psikolojisi, mali yapısı, hayatı altüst olmuş bir oyuncu için bundan daha moral verici ne olabilir...
“Birol Güven ‘Doksanlar’ın reklamını yapıyor” diyenler çıkabilir.
Varsın yapsın, böyle hayırlı bir işe yarayan dizi de inşallah 10 sezon devam eder.
Kaldı ki Birol’un reklam yapmadığını rahatça söyleyebilirim.
Çünkü aynı şeyi daha önce de yaptı.
Şubat ayında vefat eden Osman Gidişoğlu’na kilolarından ve şeker probleminden dolayı iş bulamadığı dönemde “Çocuklar Duymasın”da rol verdi.
Baykal Kent’i hayatının son yıllarında “OKS Anneleri”nde oynattı.
Bir başka yapımcı; Gani Müjde, alkollü fotoğraflarının çıktığı, “Bundan sonra kim iş verecek” denilen bir dönemde Nurseli İdiz’in yardımına koştu.
Hemen “Harem” dizisinde rol verdi Nurseli’ye...
Türker İnanoğlu da kendi kuşağının, özellikle de Erler Film’in eski oyuncularına karşı çok vefalıdır.
Onları hiçbir dönemde işsiz bırakmadı.
Sektörde böyle vicdanlı yapımcıların olması sevindirici, ihtiyacı olanlara yardım eli uzatan yapımcıların sayısının artması dileğiyle...

X