Dünya Haberleri

  Yerel polislere bir yılda 1.5 milyar dolar

  NEW YORK (CİHAN)
  17.08.2014 - 01:02 | Son Güncelleme:

  ABD'de yerel yönetimlerin kontrolünde görev yapan polis teşkilatı daha fazla askeri teçhizat için bütçe talep ediyor.

  ABD'nin Ferguson şehrinde silahsız bir gencin öldürülmesinden sonra çıkan olayları kontrol altına almak isteyen polisin uzun namlulu ağır silahla görev yapması, ‘Polis askerleştiriliyor mu’ tartışmalarına sebep oldu. Yerel polis şefleri eleştirileri kabul etmezken, ABD İç Güvenlik ve Savunma bakanlıkları polislere teçhizat konusunda büyük destek veriyor.

  ABD İç Güvenlik Bakanlığı verilerine göre geçen yıl yerel polislere 1 milyar dolar bütçe yardımında bulunuldu. ABD Savunma Bakanlığı da buna ek olarak polislere 449 milyon dolar ek bütçe çıkararak destekte bulundu. Bakanlık zaman zaman kendi kullandıkları zırhlı araçları da polislere veriyor. ABD Adalet Bakanı Eric Holder, polislerle yerel toplum arasında güvenirliğin tekrar kurulması gerektiği uyarısında bulundu.

  Bakan Holder, askeri araç ve teçhizatının insanlara olumsuz mesaj verdiğinden endişe duyduğunu ifade etti. Ferguson Poli Şefi Thomas Jackson, kendi departmanının militarilize edildiğini kabul etmediğini ifade etti. ABD Savunma Bakanlığı 1997’den sonra yerel polislere teçhizat konusunda destek vermeye başladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı