TEKİRDAĞ HABERLERİMALKARA HABERLERİ

Malkara'da 'sınav kaygısı ve baş etme yöntemleri' eğitimi

DHA
09.11.2019 - 12:19 |Son Güncelleme :
DHA

Murat YAYIN/MALKARA(Tekirdağ),(DHA) TEKİRDAĞ’ın Malkara ilçesinde psikolog  Özge Kasırga tarafından ilçedeki lise son sınıf öğrencilerine düzenlenen konferansla 'sınav kaygısı ve baş etme yöntemleri'  eğitimi verildi.

Malkara'da lise son sınıf  öğrencilerine üniversiteye giriş sınavında başarılı olmaları için Malkara Belediye Akademisi'nde görev  alan  Psikolog  Özge Kasırga tarafından 'sınav kaygısı ve baş etme yöntemleri'  eğitimi verildi. Halk eğitim merkezinde verilen eğitimde, Kasırga, öğrencilerin sınav zamanı yaklaştıkça kaygılandıklarını, bu yoğun kaygının başarıyı düşürdüğünü belirtti.

Psikolog Özge Kasırga, sınav kaygısının öğrencilere verdiği huzursuzlukla birlikte ağız kuruluğu ve mide bulantısına kadar etkilediğini ifade ederek, "Sınav endişe, huzursuzluk ve endişe tedirgin yaratıyor. Sıkıntı ile başarısızlık korkusu terleme ve uyku bozukluğuna neden oluyor. Dikkat ve konsantrasyonda bozulma, kendine güvende azalma, yetersiz ve değersiz görme gibi belirtilerde sınav kaygısı belirtileridir. Sınav kaygısını yenmeniz için nefes alma, gevşeme, egzersizleri yapılarak sınavı bastırma değil onu kabul etmek ve tanımaya başlamak gerekir. Düşünceleri durdurma tekniği, dikkatini başka noktalara odaklama tekniğiyle sınav kaygısı ile başa  çıkılabilir."dedi.

Sınav kaygısı ile eğitime katılan öğrencilere ipuçları veren psikolog Özge Kasırga, sınav öncesi ailelerin yapması ve yapmaması gerekenler konularında detaylı bilgiler verdi.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Malkara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Malkara ilinden Malkara'da 'sınav kaygısı ve baş etme yöntemleri' eğitimi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Kasım 2019 tarihinde saat 12 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Malkara'da 'sınav kaygısı ve baş etme yöntemleri' eğitimi haberi güncellenecektir.

TEKİRDAĞ NAMAZ VAKİTLERİ

06 Aralık 2019, Cuma
 • İmsak
  06:41
 • Güneş
  08:13
 • Öğle
  13:06
 • İkindi
  15:28
 • Akşam
  17:49
 • Yatsı
  19:15
Sayfa Başı