TEKİRDAĞ HABERLERİÇERKEZKÖY HABERLERİ

Çerkezköy TSO'dan müteahhitlere seminer

DHA
14.01.2020 - 17:36 |Son Güncelleme :
DHA

Çerkezköy TSO'dan müteahhitlere seminer

 

ÇERKEZKÖY(Tekirdağ),(DHA)- TEKİRDAĞ Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası'nda (Çerkezköy TSO) müteahhitlere Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması Bilgilendirme Semineri verildi.

Çerkezköy TSO 4 ve 12'nci Meslek Komiteleri,  Yapı Müteahhitlerin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Yönetmeliğinde yapılan değişiklik üzerine Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü işbirliğiyle Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması Bilgilendirme Semineri düzenledi. Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Yapı Denetim ve Yapı Malzemeleri Şube Müdürü Tamer Baş, "Yapı ruhsatına tabi her türlü yapım işinde, yapı müteahhitliğini üstlenecek olan gerçek ve tüzel kişiler Yönetmelik kapsamında;ekonomik ve mali, mesleki yeterlilikler esas alınarak A, B, C, D, E, F, G, H ve geçici olmak üzere 9 farklı şekilde gruplandırılmaktadır" dedi.

Yapı ruhsatına tabi bütün yapıların gerçek veya tüzel kişiliği haiz bir yapı müteahhidinin veya bunların oluşturacağı ortak girişimin sorumluluğu altında inşa edilmesi; her müteahhidin yetki belgesi numarası almasının esas olduğunu belirten Baş, "Bu numaranın yapı ruhsatında, yapı kullanma izin belgesinde ve yapım işleri sözleşmelerinde kullanılması zorunludur.Artık yapı ruhsatına imza atmak için Yapı Müteahhitliği Yetki Belge Numarası yeterli olmayıp ayrıca bununla beraber A, B, C, D, E, F, G ve H gibi sınıf şartı da aranmaktadır" dedi" dedi.


YETKİ BELGESİ GRUPLARI NASIL BELİRLENİYOR
Baş, "Yetki belgesi grubunun belirlenmesinde H grubu için herhangi bir yeterlilik aranmaz. G Grubu almak isteyenlerden; iş deneyim belgesi, banka referans mektubu ve iş gücü kriteri aranır" dedi. Baş,  F, E, D, B ve A grupları için ekonomik ve mali, mesleki ve teknik yeterlik, banka referans mektubu ile iş gücü kıstasları aranır. Mesleki ve teknik yeterlik kıstası nedir, kat veya arsa karşılığı inşaat işlerinde iş deneyim belgesi nereden alınır, yetki belgesi grubunun tespiti için iş deneyim tutarının belirlenmesinde esaslar nelerdir, mimar veya mühendis mezuniyet belgelerinin iş deneyim olarak değerlendirilmesindeki hususlar nelerdir? konuları hakkında bilgilendirmede bulundu. Seminerin sonunda katılımcıların soruları da yanıtlandı. 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çerkezköy haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çerkezköy ilinden Çerkezköy TSO'dan müteahhitlere seminer hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Ocak 2020 tarihinde saat 17 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çerkezköy TSO'dan müteahhitlere seminer haberi güncellenecektir.

TEKİRDAĞ NAMAZ VAKİTLERİ

21 Ocak 2020, Salı
 • İmsak
  06:54
 • Güneş
  08:24
 • Öğle
  13:26
 • İkindi
  15:55
 • Akşam
  18:18
 • Yatsı
  19:42
Sayfa Başı