SİVAS HABERLERİ SUŞEHRİ HABERLERİ

Menopozda sağlıklı yaşam anlatıldı

DHA
06.12.2018 - 14:23Son Güncelleme :
DHA

Bülent TATLI/SUŞEHRİ(Sivas),(DHA) - SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi Suşehri Sağlık Yüksek Okulu tarafından düzenlenen Halk Eğitim Günleri kapsamında 'Menopozda Sağlıklı Yaşam' konulu konferans düzenlendi.
Suşehri Halk Eğitim Merkezi konferans salonunda gerçekleştirilen programda Sağlık Yüksek Okulu Öğretim  Görevlisi Nurdan Kaya menopoz hakkında kadınlara bilgi verdi. Menopoz döneminin, kadında doğurganlık yeteneğinin kaybolduğu üreme döneminden yaşlılık dönemine bir geçiş dönemi olduğunubelirten Kaya, bunun bir hastalık olmadığını, sağlıklı kadının yaşamının doğal bir parçası olduğunun unutulmaması gerektiğinin altını çizdi. Bu dönemde hormonal değişiklikler sonucunda bir çok kadının ağırlık artışı, gece terlemeleri, sıcak basmaları, uyku bozuklukları, sinirlilik ve yorgunluk gibi şikâyetlerin doğal olarak görülebileceğini anlatan Kaya, bunların azaltılması için yapılacak uygulamalar hakkında bilgi verdi. Menopozun hayatın sonu olmadığına dikkat çeken Kaya,dikkat edilmesi gerekenler konusunda da kadınları uyardı. 
Dünya genelinde menopoz yaşının 45-55 arası, Türkiye’de ise 46-48 olduğuna dikkat çeken Kaya, 40 yaş öncesinin ise erken olarak değerlendirildiğini anlatan Kaya, kadınlık hormonu olarak bilinen 'östrojen hormonu' düzeyindeki azalma nedeniyle oluşabilecek, osteoporoz (kemiğin zayıflaması), kalp-damar hastalıkları gibi sağlık sorunlarına dikkat edilmesi gerektiğinin de özellikle altını çizdi. Menopozun belirtileri, fiziksel, psikolojik değişiklikler, menopozda oluşabilecek problemler, tedavi yöntemleri ve bu dönemde kadın ve aile sağlığının yükseltilmesi için bütüncül sağlık uygulamaları hakkında da detaylı bilgiler veren Kaya, katılımcıların sorularını da  yanıtladı.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Suşehri haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Suşehri haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Menopozda sağlıklı yaşam anlatıldı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı