SİVAS HABERLERİ

Öğretmenlere 'atık pil geri dönüşüm' eğitimi

DHA
13.11.2019 - 16:25 |Son Güncelleme :
DHA

SİVAS, (DHA) - SİVAS Belediyesi, her sene düzenlenen atık pil toplama kampanyasına, bu yılki kalıtım ve farkındalığı artırmak amacıyla öğretmenlere yönelik eğitim semineri düzenlendi.
Atık pillerin geri dönüşüm süreci hakkında düzenlenen eğitim programı Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Programa Belediye Başkan Yardımcısı Kayhan Işık, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, Çevre ve Şehircilik İl Müdür Vekili Mustafa Doğan ve çok sayıda öğretmen katıldı.
Programda konuşan Çevre Şehircilik İl Müdür Vekili Mustafa Doğan atık pillerin geri dönüştürülebildiğini ifade ederek, "Biz ülkemizdeki atıkların yaklaşık yüzde 15'ini dönüştürebiliyoruz. Gelişmiş ülkelerde ise bu oran yüzde 60 seviyelerinde. Pillerin ham maddesi ve kullanılan tüm malzemeler yurt dışından ithal ediliyor. Eğer biz bu konuda geri dönüşüm oranını artırırsak harcanan malzemeler kendi içimizde kalacak. Bu etkinliği düzenlediği için Sivas Belediyesi'ne teşekkür ediyorum" dedi.
Belediyenin her konuda eğitime destek verdiğini dile getiren İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı ise, "Son iki ayda 27 okulumuzun bahçesi asfaltlandı. Sıfır atık kampanyasında ise birinci olan okullarımızın eksikliklerini giderelim diye Başkanımıza bir öneri sunduk. Başkanımız da sağ olsun karşılayacaklarını söyledi. Çocuklarımıza biz eğitim verirsek, bu konuda onları bilinçlendirirsek elbette başaracağız. Bizim dinimizin gereği, bütün kâinat insanoğluna hizmet etmek için yaratılmıştır. Bunun da bir o kadar sorumluluğu var. Buna çok dikkat etmemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.
Geri dönüşüm konusuna hassasiyet gösterdiklerini dile getiren Belediye Başkan Yardımcısı Kayhan Işık ise, "2018 yılı içerisinde 5 bin 365 ton ambalaj atığını, 26,3 ton bitkisel atık yağı ve 4,3 ton elektronik atığı geri dönüşüme kazandırdık. 878 ton tıbbi atığı toplayarak sterilizasyon tesisinde sterilizasyona tabi tutarak bertaraf ettik. Katı atık düzenli depolama sahasında çöpten elde edilen elektrik ile yaklaşık 20.000 konutun elektrik ihtiyacını karşıladık. 2017-2018 öğretim yılında 4 bin 900 kilo atık pili; 2018-2019 eğitim döneminde 5 bin 350 kilo atık pil toplayarak geri dönüşüme kazandırmış olduk" dedi.
Hayatımızı kolaylaştıran pillerin, ömrü bittiğinde ise hayatı kabusa çevirebildiğine dikkat çeken Işık, "Bu amaçla Türkiye Atık Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği, Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa yapmış olduğumuz atık pil toplama kampanyasına Sivas Belediyesi olarak verdiğimiz eğitimlerle destek olduk" diye konuştu.
Konuşmaların ardından, Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği görevlisi Çevre Mühendisi Diyem Özer atık pillerin geri dönüşüm süreci hakkında sunum yaptı.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sivas haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sivas ilinden Öğretmenlere 'atık pil geri dönüşüm' eğitimi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Kasım 2019 tarihinde saat 16 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Öğretmenlere 'atık pil geri dönüşüm' eğitimi haberi güncellenecektir.

SİVAS NAMAZ VAKİTLERİ

10 Aralık 2019, Salı
 • İmsak
  06:05
 • Güneş
  07:34
 • Öğle
  12:29
 • İkindi
  14:53
 • Akşam
  17:14
 • Yatsı
  18:39
Sayfa Başı