SİVAS HABERLERİ

Eczacı adayları beyaz önlük giydi

DHA
13.11.2019 - 16:39 |Son Güncelleme :
DHA

SİVAS, (DHA) -  SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi(CÜ) Eczacılık Fakültesini bu yıl kazanan öğrenciler için "Beyaz Önlük Giyme Töreni" düzenlenerek, "Sağlık Okur Yazarlığı ve Medya' isimli söyleşi gerçekleştirildi. 
Kültür Merkezi Kadı Burhaneddin Salonu'nda düzenlenen programa Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Alim, Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Saraç, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehtap Uysal, 37'nci Bölge Sivas Eczacı Odası Başkanı Ecz. Bahadır Eren, dekanlar, müdürler, akademisyenler ve öğrenciler ile aileleri katıldı.  Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından açılış konuşmaları gerçekleştirildi.
Törenin açış konuşmasını gerçekleştiren Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Saraç, "Bugünden sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak artık sizin için. Çünkü bugün kutsal eczacılık mesleğinin simgesi olan beyaz önlüklerinizi giyeceksiniz. Giydiğiniz bu önlük sadece beyaz bir kumaş değil. Beyaz önlük aynı zamanda saflıktır, temizliktir, güçtür, sorumluluktur, vebaldir. Aynı zaman da beyaz önlük çalışkanlıktır. En kutsal anlamı ise hastalığın duası, yakınların minnetidir. O önlük aynı zaman da ananızın, babanızın yüzündeki sevinçtir, mutluluktur" dedi.
37'nci Bölge Sivas Eczacı Odası Başkanı Bahadır Eren ise sağlığın birey ve toplum için tam bir iyilik hâli olduğunu ifade etti. 
CÜ Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, eczacılığın 1867 yılında Osmanlı'da ilk kez kurulduğunu belirterek, "Buralardan çok önemli insanlar yetişti. Beyaz önlük temizliği, düzeni ve sağlığı temsil eder. Bugün öğrencilerimiz beyaz önlük giyecekler. Ben hepsini kutluyorum. Ailelerini tebrik ediyorum. Bize gönderdiğiniz öğrenciler inşallah birkaç yıl sonra mesleklerine başlamış olacaklar ve bizi temsil edecekler. Arkalarında yarım asra yakın bir tecrübenin ürünü olan üniversitenin diplomasını taşıyacaklar. Onların başarıları da bizim gururumuz olacak" diye konuştu.
Konuşmaların ardından Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehtap Uysal'ın Sağlık Okur Yazarlığı ve Medya başlıklı söyleşisine geçildi. Prof. Dr. Uysal eczacılık mesleğinin çok önemli ve kutsal bir meslek olduğunu söylerken, her zaman için çok titiz olunması gerektiğini vurguladı. Uysal konuşmasının devamında, tıp ve eczacılıkla ilgili Latince bir deyim olan 'Primum non nocere' deyiminin "Önce zarar verme" anlamına geldiğini belirterek, "İyileştirebilirsen iyileştir ama hastayı tedavi edeceğim diye daha kötüye götüremezsin ilkesini özetler. Sağlıkla ilgili alanlarda etik kuralların ilkidir" diye ekledi.
Daha sonra düzenlenen beyaz önlük giyme töreninde 80 öğrenciye, önlükleri giydirildi. 

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sivas haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sivas ilinden Eczacı adayları beyaz önlük giydi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Kasım 2019 tarihinde saat 16 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Eczacı adayları beyaz önlük giydi haberi güncellenecektir.

SİVAS NAMAZ VAKİTLERİ

10 Aralık 2019, Salı
 • İmsak
  06:05
 • Güneş
  07:34
 • Öğle
  12:29
 • İkindi
  14:53
 • Akşam
  17:14
 • Yatsı
  18:39
Sayfa Başı