SİNOP HABERLERİ

Sinop'ta yerli füze deneme atışları yapıldı (2)

DHA
22.12.2018 - 18:21Son Güncelleme :
Sinopta yerli füze deneme atışları yapıldı (2)
DHA

İLK DENİZ FÜZESİ OLMA ÖZELLİĞİNİ TAŞIYOR
Sinop'ta, ROKETSAN tarafından geliştirilen ve deneme atışı yapılan füzenin, Türkiye’nin ilk deniz füzesi olma özelliği taşıdığı belirtildi. 'Atmaca' adı verilen füzenin, kentte heyecan yaratan atış denemesinin başarılı geçtiği kaydedildi.
ATMACA FÜZESİ
Atmaca füzesi ROKETSAN tarafından geliştirilmekte olup asgari 200 kilometre menzilli gemisavar füzesi özelliğine sahip. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın ve Deniz Hava Komutanlığı'nın milli silah sistemleri projeleri için üretilen füze, deniz hedefleri dışında denizden karaya hedefler için de kullanılabilecek. Atmaca Projesi, Deniz Kuvvetleri'nin MİLGEM platformlarında konuşlandırılacak gemiden gemiye seyir füzesi ihtiyacına yönelik başlatıldı. Atmaca seyir füzeleri ROKETSAN, atış kontrol sistemleri ve diğer ekipmanları ise ASELSAN tarafından geliştirildi. Füzelerin seri üretimleri ROKETSAN, atış kontrol sistemi ile gerekli donanım ve yedek malzemelerin üretimleri ASELSAN tarafından gerçekleştirilecek. Üretilen sistemler İ Sınıfı MİLGEM Platformuna da entegre edilecek. Atmaca, Türkiye’nin ilk deniz füzesi olma özelliğini de taşıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Sinop haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Sinop haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Sinop'ta yerli füze deneme atışları yapıldı (2) haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı