ŞANLIURFA HABERLERİ

Vali Erin: Avrupa'nın ve Batı'nın gözünün içine soka soka terör bölgeleri temizlenecek

DHA
09.11.2019 - 14:08 |Son Güncelleme :
DHA

Ali LEYLAK/ŞANLIURFA, (DHA) - ŞANLIURFA'da, Kuveyt ve Katarlı yardım kuruluşları tarafından yapılan 16 derslikli Nibrasu'l İlim Ortaokulu açılış töreninde konuşan Vali Abdullah Erin, “Tel Abyad, Rasulayn ve kırsal yerleşim yerlerindeki mağdur ve mazlum Suriyeli kardeşlerimizin yanında olmaya devem edeceğiz. Avrupa'nın ve Batı'nın gözünün içine soka soka buraların terörist örgütlerden temizlenmek suretiyle Suriyeli kardeşlerimizin yönettiği ve insanca yaşadığı şehirler haline geldiğini göstereceğiz" dedi.
Kuveyt ve Katarul İnsani Yardım Dernekleri tarafından Eyyübiye ilçesi Yenice Mahallesi'ndeki 16 derslikli Nibrasu'l İlim Ortaokulu'nun açılışı gerçekleşti. Okul açılış töreninde konuşan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Türkiye'nin Suriye'de yaşananlara seyirci kalmadığını, oradaki insanlara ilk günden bu yana el uzattığını ifade ederek şunları söyledi:
"Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak Tel Abyad, Rasulayn ve kırsal yerleşim yerlerindeki mağdur ve mazlum Suriyeli kardeşlerimizin yanında olmaya devem edeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti devletinin Rusya ve Amerika ile vardığı mutabakatlar sonrası uzlaşılan konuları yakından takip etmek suretiyle terör örgütlerinin ve mensuplarının Suriye halkına ve oradaki kardeşlerimize zarar vermesine kesinlikle müsaade etmeyeceğiz."
Erin, Fırat'ın batısında olduğu gibi doğusunda da çok kısa süre içerisinde Suriyelilerin yaşamak için özlem duyduğu şehirler oluşturulacağını ifade ederek, "PKK terör örgütünün oraları terk ederken yıktığı, yaktığı mahalli hizmetlerin yürütülmesini engelleyen bir sürü sıkıntılar bırakarak gittiğini gördük. Elektriği çalışamaz hale sokmuşlar, halka giden su tesislerine zarar vermişler yakmışlar yıkmışlar, hastaneleri tahrip etmek suretiyle bomba ve EYP ile doldurmuşlar. Caddeleri ve kaldırımları tahrip etmek suretiyle oradan ayrılmışlar. Okulları ve diğer kamu hizmeti sunacak binaların tamamını tahrip etmek suretiyle oradan ayrılmışlar. Bunların tamamını yapacağız, ayağı kaldıracağız medeni şekilde hizmet sunacak kurumlara dönüştüreceğiz. Yolları tamir edeceğiz ve ışıl ışıl hale dönüştüreceğiz. Enerjiyi getireceğiz, Avrupa'nın ve Batı'nın gözünün içine soka soka buraların terörist örgütlerden temizlenmek suretiyle Suriyeli kardeşlerimizin yönettiği ve insanca yaşadığı şehirler haline geldiğini göstereceğiz" şeklinde konuştu.
Kuveyt İnsani Yardım Derneği Genel Müdürü Ali El Hüseynan ise okulun yapılmasında katkısı olan herkese teşekkür ederek, bu tür çalışmaların artarak devam etmesini temenni etti. Eğitim noktasındaki çalışmaları çok önemsediklerini aktaran Ali El Hüseynan, "Bu nedenle bizim Suriye'nin içerisinde ve burada birçok okulumuz var. İnşallah bu silsile artarak devam edecek." dedi.
Katarul İnsani Yardım Derneği temsilcisi Salih Ebu Velid de eğitimin insanın doğuşundan başlayarak ölümüne kadar sürdüğünü belirtti. Bu nedenle eğitime büyük önem verdiklerini vurgulayan Salih Ebu Velid, yapacakları projelerle de eğitime katkı sunmayı sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

Yapılan konuşmanın ardından okulun açılışını yapan Vali Erin, ve protokol üyeleri sınıfları dolaşarak öğrencilerle sohbet etti.
FOTOĞRFALI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Şanlıurfa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Şanlıurfa ilinden Vali Erin: Avrupa'nın ve Batı'nın gözünün içine soka soka terör bölgeleri temizlenecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Kasım 2019 tarihinde saat 14 08’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Vali Erin: Avrupa'nın ve Batı'nın gözünün içine soka soka terör bölgeleri temizlenecek haberi güncellenecektir.

ŞANLIURFA NAMAZ VAKİTLERİ

06 Aralık 2019, Cuma
 • İmsak
  05:51
 • Güneş
  07:17
 • Öğle
  12:21
 • İkindi
  14:53
 • Akşam
  17:14
 • Yatsı
  18:35
Sayfa Başı