ŞANLIURFA HABERLERİ

Şanlıurfa farklı müzik kütürtüyle şenlenecek

DHA
14.11.2018 - 15:19Son Güncelleme :
DHA

ŞANLIURFA, (DHA) - ŞANLIURFA Büyükşehir Belediyesince yarın düzenlenecek olan '2018 Uluslararası Geçmişten Günümüze Urfa'da Müzik Sempozyumu ve Etkinlikleri' kapsamında farklı müzik kültürüyle şenlenecek.
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından 15-18 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan '2018 Uluslararası Geçmişten Günümüze Urfa'da Müzik Sempozyumu ve Etkinlikleri' başlıyor. Program hakkında basın toplantısı düzenleyen Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Emin Özçınar, "Müzik şehri Şanlıurfa'nın müzik tarihinin bu sempozyumla uluslararası anlamda tanıtılmasını sağlayacağız" dedi. Düzenlenecek olan etkinlikler ve sempozyumla ilgili basın açıklamasında bulunan Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Emin Özçınar, "Şanlıurfa 12 bin yıllık geçmişe sahip bir şehirdir. Şanlıurfa'nın kültürü, gastronomisi, tarihi önemli ve biz Büyükşehir Belediyesi olarak bu konularda gerekli çalışmaları yaptık. Şanlıurfa'daki müzik tarihi ile ilgili neler yapabiliriz, Şanlıurfa'nın müzik kültürü ile ilgili bilgi, belge ve dokümanları nasıl toplayabiliriz,  diyerek bir araya geldik. Bu anlamda 15 Kasım itibariyle Şanlıurfa'da Uluslararası Geçmişten Günümüze Urfa'da Müzik Sempozyumu başlayacak. Şanlıurfa'nın arkeolojide yaklaşık 12 bin yıllık geçmiş olan süre içerisinde kazılarda bulunan müzik aletleri, bulunan mozaik ve buluntularla ilgili bir değerlendirme yapılacaktır. Bu anlamda da uluslararası 6 tane bildirimiz var. Bu bildirilerden biri İngiltere'den Orfeyus ile ilgilidir. Şanlıurfa İslam Tarihi öncesi ve sonrası günümüzle ve bu süre içerisinde izlenmiş olduğu yol haritasını bilim adamlarının Urfa müziği ile ilgili bildirileri ile sunulacaktır. Müzikle ilgili Urfa Sıra Geceleri 2011 yılında somut olmayan kültür varlıkları olarak UNESCO tarafından kabul edilmişti ve amacımız farklı alanlarda da UNESCO'da yer alabilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz" şeklinde konuştu.
Şanlıurfa müzik tarihinin bu sempozyumla uluslararası anlamda tanıtılmasına katkı sağlayacağına değinen Özçınar, "Müziğin sosyolojik olarak toplum üzerinde etkisi konusunda bildiriler var. Toplamda 76 tane bildiri başvurusu yapıldı. Komisyonumuz bundan 66 tanesini yayınlamayı uygun gördü. 15 kasımda yapılacak olan sempozyum 4 oturumdan oluşmaktadır. Müziğin tarihi, sosyolojik ve arkeolojik olarak değerlendirilmesi ve müzik tarihi ile ilgili 3 gün boyunca 4 oturumda bunları değerlendireceğiz. Tarihi Gümrükhanı'nda da 3 gün boyunca saat 11 .00 ve 14.00 de farklı müzik kültürleri canlı performanslar olarak sergilenecektir. En önemlisi de 2018 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca Göbeklitepe'nin önemli rol alması hasebiyle müzikle birlikte biraz daha öne çıkarmak için orada da etkinlik düzenlenecektir. Şanlıurfa'nın tanıtımına faydalı olacağına inandık. Bu etkinliklerle hem Türkiye'de hem de uluslararası Şanlıurfa'nın tanıtımına katkı sağlayacağını düşünüyoruz" diye konuştu. 
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Şanlıurfa haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Şanlıurfa haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Şanlıurfa farklı müzik kütürtüyle şenlenecek haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ŞANLIURFA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Haziran 2019, Pazartesi
 • İmsak
  03:11
 • Güneş
  04:57
 • Öğle
  12:31
 • İkindi
  16:22
 • Akşam
  19:54
 • Yatsı
  21:32
Sayfa Başı