SAKARYA HABERLERİ ADAPAZARI HABERLERİ

Yerlikaya'dan milli sporculara müjde: 500 milli sporcu alımı daha yapacağız

DHA
06.02.2019 - 18:22Son Güncelleme :
DHA

Aziz GÜVENER/ADAPAZARI (Sakarya), (DHA)- GENÇLİK ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya, önümüzdeki aylar içerisinde Spor Bakanlığı bünyesine 500 milli sporcu alımı yapılacağının müjdesini verdi.
Spor Bakan Yardımcısı ve Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Hamza Yerlikaya, bir dizi ziyaret için geldiği Sakarya'da, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde BESYO öğrencilerinin yer aldığı sınıfta derse katıldı. Öğrencilerin sorularını cevaplayan Yerlikaya, milli sporcular için alım müjdesi verdi. 
'DEVLET SPORCUSU ŞU ANDA DEVLET GARANTİSİNDE'
Konuşmasında eski yılları hatıralatan Yerlikaya, "Biz ufakken şunları da gördük yazılı basında da gördük. Eski şampiyonlar, büyük şampiyon olmuş ama isyan içinde, yoksulluğa mahkum edilmiş. Bunlarıda biz 2008 yılında devlet garantörlüğü altına aldık. Devlet sporcusu maaşı, şeref aylığıyla şu anda devletin garantisinde. Hastaneye gider, her ay maaşını alır. Kendisi hakka yürüşümüştür eşi mağdursa ona verilir, o da ölmüşse çocuklarına verilir. İmkanlar daha çok genişliyor, gelişiyor, bugün Avrupa'da başarılı olmuş kişilere devlet KPSS'ye dahil etmeden devlet, beden eğitimi öğretmeni ataması yapıyor veya bakanlık bünyesinde biz sözleşmeli antrenör ya da antrenör olarak alım yapıyoruz. Bu kriterlerde, önümüzdeki aylarda yine 500 milli sporcuya da alım yapacağız. İmkanlar daha çok gelişti geçmişte dediğimiz alımlar yoktu. Şimdi öyle bir bizim salonlarımız yok, alanımız yok, imkanımız yok deme şansımız kalmadı" dedi.
'BESYO OKUMUŞ OLMASI HERŞEYİ HAK EDİYOR ANLAMINA GELMEZ'
Yerlikaya ayrıca bir öğrencinin geçtiğimiz günlerde Spor Bakanlığının spor uzmanlığı, masör, psikolog gibi dallarda 3 bin 200 kişi alım yaptığı mülakatın sorularının spor ile alakalı olmadığına ilişkin sorduğu soruya ise "Siz sadece sporcu yetiştirmek mi istiyorsunuz ya da bir sporcuya kimlik katmak mı istiyorsunuz? Adam Türkiye Cumhuriyeti'nin coğrafyasında kaç bölgeye ayrıldığını bilmiyorsa, kaç metrekare içinde olduğunu bilmiyorsa, bu adamın da bize pek bir faydası olmaz. Yani beden eğitimi okumuş olması her şeyi hak ediyor anlamına gelmiyor. Kendisine ait, ülkesinde sosyal bir şey bilmiyorsa ülkesine dair hiç bir şeyden haberi yoksa kaç ili olduğundan haberi yoksa. Ben size bir şey söyleyeyim, bir soru çıkmış o mülakatlarda Naim Süleymanoğlu hangi branşta diye sorulduğunda cevap verememiş yahu ne işin var senin burada? Soruların böyle olması da normal" diyerek cevap verdi.
Yerlikaya'ya programın sonunda öğrenciler tarafından çiçek takdim edilirken, Sakaryaspor forması da hediye edildi.

FOTOĞRAFLI
 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adapazarı haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adapazarı ilinden Yerlikaya'dan milli sporculara müjde: 500 milli sporcu alımı daha yapacağız hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Şubat 2019 tarihinde saat 18 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yerlikaya'dan milli sporculara müjde: 500 milli sporcu alımı daha yapacağız haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı